Jak si správně koupit nové boty?


Jak si správně koupit nové boty?
Jak si správně koupit nové boty?

Když už se rozhodnete pro nákup bot, musíte dbát na to, aby Váš výběr byl správný nejen podle vzhledu, ale zejména po stránce pohodlí. Není nic horšího, než bota, která tlačí či dře nohu. Existuje proto řada faktorů, jež nákup usnadní.

Velikost boty

Jednoduše jí nevěřte. Bez ohledu na výrobce boty či obchod, kde jí kupujete, velikost může být zavádějící. To, že je na obuvi napsáno třeba velikost 38 ještě neznamená, že je to Vašich 38. Stačí nevhodný tvar či střih boty a je Vám k ničemu. Nekupujte proto podle čísla, ale vždy podle toho, která bota Vám správně sedí. Vždy každou zdravotní obuv vyzkoušejte ještě předtím, než jí koupíte.

Chůze po prodejně

Nazujte obě boty, případně zavažte nebo zapněte (záleží, co zkoušíte) a neváhejte se v nich projít po prodejně. Vyzkoušíte, jak Vám sedí, jestli netlačí nebo nevyzouvá.

Čas nákupu

Možná Vám to připadá divné, ale při nákupu je důležité i kdy boty kupujete. Zapomeňte na nákupy ráno. Naše nohy jsou nejvíc objemné odpoledne, právě tehdy je nákup bot nejlepší. Vyhnete se tomu, že boty zakoupené ráno, Vám odpoledne už nebudou, naopak budou těsné, odřou Vás na noze nebo se do nich ani nedostanete.


Špičatá obuv

Špičaté a úzké boty jsou dnes šik. Nenoste je však stále. Celodenní nošení zdeformuje Vaše prsty do špičky, navíc Vám takové boty mohou přivodit mnohé zdravotní komplikace. Lepší je zvolit obuv, jež kopíruje tvar nohy.

Povolí nebo nepovolí

Prodavači rádi tvrdí, že boty povolí, i když tomu tak kolikrát není. Proto jejich přemlouvání nedbejte. Když Vám nesedí při koupi, prostě je nekupujte.

Volnost prstům

Mezi botou a prsty by měl být aspoň 1 cm místa, u dětí dokonce 1,2 – 1,5 cm. V oblasti nártu by měla také bota sedět dobře, neměla by sklouzávat z paty, ani na ni tlačit.

Podpatek

Budete-li boty nosit každý den a to od rána do večera, zvolte podpatek do výše maximálně 3 – 4 cm, u mužů je to 2,5 cm. Každý cm navíc budete nepříjemně cítit ve Vašich nohou a můžete si způsobit s nohami problém.

Ponožky

Na koupi bot si vezměte ty, které běžně nosíte každý den, ať si na ně novou botu zkusíte. Pokud budete zkoušet se slabší či silnější, boty sedět nebudou.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..