Jak správně uvařit rýži?


Jak správně uvařit rýži?
Jak správně uvařit rýži?

Staré časy, kdy se používala jedna rýže na všechno, bez ohledu na to, jaké jídlo se chystalo, jsou už dávnou minulostí. Dnes je trh nasycen velkým počtem druhů a vy si můžete vybrat podle toho, co budete zrovna vařit. Nebojte se proto experimentovat. Pojďme si teď udělat hrubý náčrt, k jakému účelu se daný druh rýže hodí.

Italské rizoto

Oblíbený pokrm, pro který je nejvhodnější kulatozrnná rýže, k těm patří třeba Arborio. Výhodou je, že skvěle nasává tekutinu, díky tomu perfektně drží pohromadě. Tento druh se s ohledem na své vlastnosti hodí i na přípravu sushi (speciální střednězrnnou rýži, přímo určenou k tomuto účelu, seženete pod značkou LAGRIS).

Sladká rýže

Pokud se chystáte vařit rýži na sladko, pak je tou pravou volbou ta s krátkými zrny, neboť v ní najdete více škrobu, než má dlouhozrnná (ta se hodí hlavně jako příloha).


Rýže jako příloha

Skvělá je zejména Basmati, pro její charakteristickou jemnou vůni ořechů a lahodnou chuť. Nepotřebuje tolik vody, a stejně tak má kratší dobu přípravy.

Pro zdraví

Chcete-li něco udělat pro své zdraví, sáhněte občas i po celozrnné verzi, což je černá rýže.

Zvláštní druhy

Sem patří ty druhy rýže, které jsou spíš travinou, je to divoká či indická rýže.

 Jak rýži správně připravit?

Pro rýži je důležité, aby voněla, byla krásně nadýchaná a hlavně nebyla připálená. Když používáte tu ve varných sáčcích, je to bez problémů, ale klasická vážená rýže je něco jiného. Jestli nemáte ve své kuchařské schopnosti, aspoň co se vaření rýže týká, důvěru, pak investujte do rýžovaru. Ten jí za vás uvaří v páře, tak jak bude třeba a ještě Vám zajistí, že než budete servírovat oběd, zůstane rýže teplá.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..