Jak správně uvařit vejce?

Jak správně uvařit vejce?

Jak správně uvařit vejce?

Vaření vajec není žádná velká věda, přesto se dá využít pár triků, která nám tuto činnost usnadní, neboť jen správně uvařené vejce chutná tak jak má. Pojďme si rozebrat jak na to.

Pro začátek je důležité, abyste používali opravdu čerstvá vejce, ne taková, která máte v lednici půl roku. Pokud si chcete dopřát vařená vejce, pak by měla být stará nejvýše 2 týdny. Čerstvost si můžete ověřit jednoduchým testem.


  • Vezměte sklenici, napusťte do ní vodu a vejce do ní ponořte, pokud se ponoří na dno, je čerstvé, pokud bude držet na hladině, je vhodné už jen jako ingredience na pečení či k přípravě pokrmů.

Dírkovač

  • Vejce mají většinou tendenci praskat, čemuž lze předcházet tím, že si pořídíte dírkovač. V podstatě je to malý stojánek, na kterém je trn, jež do skořápky udělá mikrootvor, tím se ve vejci zmenší tlak a při vaření nebude praskat. Po dírkovači se poptejte v domácích potřebách či na internetu, lze ho sehnat např. pod značkou Fackelmann.

Příprava vaření

  • Chcete-li mít vejce uvařená rychleji, je dobré nejdříve dát vařit vodu a poté velkou lžící vkládat vejce na dno hrnce, aby se neťukla skořápka. Vejce by vždy měla mít pokojovou teplotu, pokud nemají, protože jste je vyndali třeba z lednice, nechte je 5 – 10 minut ponořené ve vlažné vodě a pak teprve vložte do té vařící.
  • Vždy používejte menší hrnec, aby byla vejce při vaření těsně u sebe a při bublání vody nepochodovala po dně.

Doba varu

  • Tady asi není nutné nějaké extra vysvětlování, platí klasika, že středně velká vejce se vaří od 3 do 10 minut. Pokud je chcete naměkko, stačí doba varu 3 minuty, máte-li chuť na vejce nahniličko, nechte je tam 4,5 minuty, natvrdo pak 8 – 10 minut.

Loupání vajec

  • Z toho občas každému zešediví pár vlasů, neboť oloupat některá vejce je skutečně umění. Velkou pomůckou může být ponoření uvařených vajec do ledové vody. Což také eliminuje vařící proces, při kterém ještě vajíčka docházejí a kolem žloutku se vytvoří nevzhledné zelené až černé kolečko.
  • Správně vystydlá vejce po celé ploše naťukněte, položte na stůl a dlaní poválejte po stole, dejte zpět do vody, aby se dostala pod skořápku, a pak jí snadno sloupnete.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.