Jak správně zacházet se základními druhy těst?

Jak správně zacházet se základními druhy těst?

Jak správně zacházet se základními druhy těst?

O každé těsto je potřeba pečovat jinak, aby správně vypadalo i chutnalo. Základem je zadělání těsta, musí být dobře našlehané, ale nesmí se přešlehat. Důležité je i jeho pečení a chladnutí. Když uděláte v průběhu pečení či chladnutí těsta nějakou chybku, pak můžete zkazit celý moučník. Stačí otevření dvířek trouby ve špatnou dobu nebo bouchnutí plechem při vyndání z trouby a je malér. Jak na jednotlivá těsta?

Kynuté těsto

Tento druh těsta je velice choulostivé a přecitlivělé na teplotu. Po upečení pečiva, koláčů atd., kdy uběhla doporučená doba pečení (záleží na tom, co pečete), nebo poté, co vyzkoušíte těsto špejlí, je důležité, abyste plech ihned vytáhli z trouby, jinak bude těsto vysušené a chuťově mdlé.

Listové těsto

Listové těsto dokáže svůj objem zvětšit až trojnásobně, proto je dobré, když jednotlivé kusy pečiva skládáte na plech dál od sebe. Větší mezera zajistí, že se pečivo nespojí a nepřipeče se k sobě. Nikdy neotvírejte troubu dřív, než získá povrch těsta zlatavý nádech, jinak může těsto tzv. spadnout. Těsto je nutné během pečení hlídat, protože se často upeče mnohem rychleji, než uvádí recept, neboť záleží na typu trouby a tím i na době pečení.

Piškotové těsto

Jakmile tento typ těsta dopečete (hlavně když pečete pravý piškot, který neobsahuje kypřící prášek do pečiva), je dobré nechat formu s korpusem, či plech s moučníkem ještě několik minut v otevřené troubě. Teprve potom ho vyndejte a dejte chladit na kovovou mřížku.


Křehké těsto

Po upečení neotálejte a ihned plech vyndejte z trouby, jinak bude moučník vysušený. Ještě teplý ho v případě pečení ve formě vyklopte z formy, čímž zamezíte lámání jeho spodní části, neboť když vystydne, láme se ještě víc. Jakmile moučník úplně vychladne, uložte ho do lednice.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..