Jak v domácnosti spotřebovávat méně vody?

Jak v domácnosti spotřebovávat méně vody?

V případě, že nejste spokojeni s tím, že za pitnou vodu, již používáte ve vaší domácnosti, platíte stále více peněz, je na místě uvažovat nad určitými změnami. Mohou vést k výraznému omezení spotřeby, přitom se nejedná o žádné drastické zasahování do vašich zvyků a komfortu.

Využití dešťovky

V první řadě je nutné si uvědomit, že typická česká domácnost spotřebuje skutečně poměrně značné množství pitné vody, dokonce by se dalo mluvit až o plýtvání. Jak uvádí statistika společnosti Pražské vodovody a kanalizace, za minulý rok činila průměrná spotřeba vody na osobu celých 114 litrů, což je poměrně vysoké číslo. Už jen obyčejné zalévání květin přitom pohltilo z tohoto celkového objemu kolem 5 litrů. Právě při těchto situacích je přitom ideální využívat dešťovou vodu. Pro úspory vody není snazší způsob. Zachytávání vody z deště lze aplikovat hlavně v případě, kdy bydlíte v rodinném domě. Stačí k tomu alespoň trochu objemnější sud na zahradě, do něhož svedete vodu z okapů. Tu následně můžete použít třeba právě k zalévání květin, ale také klidně ke sprchování a v mnoha dalších situacích. Prakticky nic vás to nestojí a úspory vody v domácnosti mohou být razantní.


Šetřete s vodou, jak jen to jde

Všímejte si toho, jakým způsobem s vodou v domácnosti zacházíte. Možná budete překvapeni, jaké rezervy se dají najít. Tak třeba při čištění zubů je praktické zavírat kohoutek, aby voda zbytečně a bez využití neodtékala. Totéž platí při sprchování. V okamžiku, kdy se mydlíte, voda přeci nemusí téct. Do koupelny i kuchyně je pak dobré nainstalovat úsporné hlavice, případně perlátory, které díky prolnutí vody se vzduchem sníží průtok vody až o několik litrů za minutu, což se opět jednoznačně projeví na vaší celkové spotřebě vody v domácnosti, tím pádem i na účtech a výdajích. Nejenže tak méně zatížíte životní prostředí, ale uděláte něco i pro svoji peněženku.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..