Jak vám pomůže IT monitoring?

Jak vám pomůže IT monitoring?
Jak vám pomůže IT monitoring?

Monitoring – mnozí zkřiví ret a povytáhnou obočí už je při zaslechnutí či přečtení tohoto slova, které má negativní konotace zejména ve spojitosti se sledováním zaměstnanců nebo i běžných občanů pomocí CCTV. I toto je formou monitoringu, nicméně předmětem následujících řádků bude tzv. IT monitoring. Pokusíme se vás přesvědčit, že nejde o nějaké běžné „šmírování“, ale velmi užitečný nástroj, se kterým můžete předejít problémům, a ještě navíc ušetříte.

IT monitoring je proces shromažďování metrik o operacích hardwaru a softwaru prostředí IT, aby bylo zajištěno, že vše funguje podle očekávání pro plnou podporu aplikací a služeb. V praxi si pod tím můžete představit nástroj, který provádí jakousi IT analýzu kontinuálním sledováním provozu hardwaru i softwaru: od aplikací a jednotlivých síťových prvků, přes servery a firemní procesy až po celá datacentra. Obecně platí, že čím více prvků i celků IT infrastruktury monitorovací nástroj sleduje, tím více výhod vám z IT monitoringu bude plynout.

Základní přínosy a výhody IT monitoringu

Než se dostaneme k samotným výhodám plynoucím z použití IT monitoring nástroje či nástrojů, zkusíme premisu otočit – jaká potenciální rizika vám hrozí, pokud nebudete provádět IT analýzu a sledování svého hardwaru a softwaru?

  • Vyšší náklady na IT zaměstnance – pokud byste měli dosáhnout ekvivalentu nástroje pro IT monitoring pomocí IT specialistů, museli by pracovat v režimu 24/7, což se odrazí na jejich mzdách a vašich personálních nákladech.
  • Delší doba reakce na bezpečnostní incident – nástroje pro IT monitoring dokáží spolehlivě odhalit a detekovat problémy, mnohdy předtím, než skutečně nastanou.
  • Dopady nefunkčních systémů – pokud by došlo k odstávce e-mailového serveru nebo dalších důležitých systémů či aplikací zásadních pro vaše podnikání (např. e-shopové webové aplikace apod.), vzniknou značné finanční ztráty a prodlevy, které mohou ovlivnit vaše zákazníky a v krajních případech i poškodit vaši podnikatelskou pověst.

Jaké jsou tedy základní výhody IT monitoringu?

  • Monitorovací systémy obstarávají sběr dat, jejich zpracování i vizualizaci, a to v režimu 24/7.
  • Předejdete výpadkům důležitých i podpůrných systémů díky vhodnému nastavení hodnot sledovaných parametrů, které vyvolají upozornění či automatické akce bez nutného přímého zásahu IT specialistů.
  • Díky včas detekovaných anomáliím a chybám můžete zajistit jejich efektivním odstranění – předejte tak vážnějším situacím a incidentům.
  • Finanční úspora, která plyne z výhod IT monitoringu, je obtížně vyčíslitelná, nicméně můžeme započítat úsporu technického personálu, kterým monitorovací nástroje zaručí výrazně vyšší efektivitu. Zcela určitě dojde k úspoře IT materiálu, jelikož budete díky IT monitoringu výrazně efektivněji využívat svoji stávající IT infrastrukturu. V neposlední řadě připočítejme „úspory na vaší pověsti“, kterých docílíte bezproblémovým fungováním důležitých systémů jako e-mail, e-shop, web atp.

Vlastní, nebo outsourcované řešení?

IT monitoring můžete samozřejmě rozjet „on premise“, tedy vlastními silami a na vlastním zařízení. Výrazně pružnější a efektivnější řešení ale představuje IT outsourcing.

Pokud se totiž rozhodnete pro outsourcované řešení u profesionální společnosti, získáte nejen mnohem robustnější IT monitoring s mnoha integrovanými funkcemi, ale především služby špičkových certifikovaných profesionálů, kteří mají v branži mnohaleté zkušenosti.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..