Jak vybrat byt?

Jak vybrat byt?

Jak vybrat byt?

Každý touží po tom mít svůj vlastní byt, bohužel ne každému se to v životě podaří. Kdo je finančně nezávislý, může si svůj sen o bydlení splnit bez problémů kdykoliv a pořídit si bydlení za hotové, navíc si může dopřát komfortní vybavení od nábytku, přes nádobí až po různé doplňky. Ten, kdo má menší finanční možnosti si musí vzít hypotéku, pokud na ní samozřejmě dosáhne, protože na získání hypotéky je nutné splňovat řadu podmínek. Hypotéka znamená závazek na hodně dlouhou dobu, po kterou budete splácet pravidelné splátky. Cílem je vlastní domov a zázemí.


Co by měl splňovat?

  • Než se vůbec vydáte nějaký byt kupovat, měli byste si důkladně promyslet, co od něj očekáváte. Jak by měl vypadat, jaké podmínky by měl splňovat a jaké by měl mít dispozice. Uvědomte si, že takový byt si kupujete většinou na celý život a podle toho byste měli také vybrat ten pravý.

Správná velikost

  • Základem při koupi bytu je jeho požadovaná velikost. Jestli kupujete byt, který hodláte vybavit a pronajímat, pak to moc řešit nemusíte, ale pokud v něm budete žít je to velice důležitý faktor. Dopředu musíte myslet na každou osobu, která by mohla v bytě být s Vámi. Chcete-li tam bydlet sami, nebo plánujete rodinu, bydlení s rodiči, s přítelem či přítelkyni atd. Kdo už rodinu má, určitě by měl sáhnout minimálně po třípokojovém bytě. Děti budou mít své zázemí ve svém dětském pokoji, rodiče naopak klid a soukromí v jejich ložnici.

Novostavba nebo stará zástavba?

Při koupi starého bytu, bude sice cena nižší, ale zase musíte počítat s možnými dalšími investicemi, které budete muset vynaložit na případnou rekonstrukci (nová okna, dveře, podlahy, kuchyňská linka a vybavení, rekonstrukce koupelny a WC atd.). Také musíte zohlednit celkový stav domu, ve kterém se byt nachází, tzv. společné prostory (stav střechy, dveří domu, topení, pokud je tak výtah a vše další). Každý majitel bytu musí přispívat do společného fondu oprav stanovenou částku. Je proto lepší zvolit byt úplně nový nebo starý, který již bude po kompletní rekonstrukci.

Lokalita

Ta je stejně důležitá, jako vše ostatní, zejména s ohledem na občanskou vybavenost – obchody, MHD, zdravotnické zařízení, pokud jste rodič tak školy a školky, dětské hřiště a mnoho dalších.

Cena bytu

Řadí se mezi nejdůležitější faktory, které ovlivňují koupi každého bytu. Byt, dům či jakákoliv jiná nemovitost jsou nejnáročnější investici, kterou ve svém životě děláme, proto si musíte dobře rozmyslet, kolik chcete na koupi obětovat, za kolik koupíte nemovitost, kolik peněz dáte na vybavení atd.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.