Jak vybrat nábytek na chalupu?


Jak vybrat nábytek na chalupu?
Jak vybrat nábytek na chalupu?

Nezáleží na tom, jestli máte malou chatku, velký statek, venkovský domek či roubenku, důležité je, abyste si svůj víkendový či prázdninový domov zařídili podle svého a cítili se tam pohodlně a útulně. Spousta lidí si chalupu zařizuje jako letní sídlo, někdo tam dokonce bydlí celoročně.

Fantazii se při výběru nábytku meze nekladou, přesto na chalupu patří o trochu jiný nábytek, než který si pořizujeme běžně domů. Existuje řada tzv. chalupářských kousků, kterou jsou pro tyto prostory specifické, sem se řadí např. kredenc, truhla, rohová lavice, lavice na posezení u kamen atd.

Hlavní vlastnosti, které každého zaujmou je styl, volby barev a také zdobení. Když k Vám přijde sousedka na návštěvu, rozhodně jí bude zajímat, jestli máte hezčí a zdobenější nábytek než ona.

Typy nábytku

Na prvním místě se stále drží stylový nábytek. Sem můžeme zařadit typicky robustní selský nábytek, ale také klasický lidový malovaný nábytek, na kterém většinou převládá tlumeně modrá, červená a zelená barva. Oblíbený je také nábytek v barvě borovice či smrku, a v neposlední řadě měšťanský nábytek, který vyniká krásným zdobením, který je charakteristický svou barevností a kresbami různých dřevin, povrch má upraven tzv. fládrováním, díky čemuž vypadá jako dražší druhy dřeva, vedle kreseb se zdobí také pomocí vyřezávání či mnoha soustruženými prvky, změnu přírodní barvy zajistí průsvitná barevná lazura, která zároveň zvýrazní kresby a další zdobení.

Venkovský styl ze zahraničí

Pokud si přejete vdechnout svému odpočinkovému obydlí trochu zahraničního venkovského ducha, zkuste nábytek ve stylu francouzské Provence, Skandinávie či velmi oblíbený anglický venkov. Zde je typickými barvami krémová, bílá a šedá, pozadu však nezůstávají ani modrá všech odstínů, tmavě zelená, tyrkysová, vínově červená či petrolejová. V tomto stylu má nábytek vypadat starodávně, čehož lze dosáhnout speciálně upravenými barevnými nátěry, aby se nábytek jevil starší, dostane díky této úpravě nádech minulosti. Typickým znakem jsou u takového nábytku dvířka skládaná z jednotlivých prkének. Doplňuje ho robustnější a nápadné kování, na kterém můžete najít i nápisy.


Exotiku nebo recyklaci?

V posledních letech je moderní také nábytek z přírodního výpletu či z různých exotických dřevin, který se k nám dováží. Má obvykle velmi zajímavý tvar, zvláštní barevnost i kresby. U výpletu zase vyniká jeho plastický vzhled. Najde se určitě řada zajímavých kousků, které by mohly starou chalupu oživit. Za vyzkoušení stojí zcela jistě také použití starých materiálů, ze kterých se vyrobí nový nábytek, který však bude vypadat jako by hodně pamatoval, díky různým rýhám a škrábancům či zbytkům starých nátěrů. Využijte také při zařizování starý nábytek, který se tak úplně nerozpadá a dá se třeba několika šrouby či hřebíky zpevnit, dejte mu nový nátěr a za pomoci šablony můžete přidat i nějaké to zdobení. Nemusíte být žádný Picasso, šablona vše obstará za Vás. Na místo šablony můžete také použít třeba tapetu či nějakou textilií určenou k dekoracím.

Vkus je důležitý

Obecně stále platí, že jaké si svoje hnízdečko uděláte, takového ho budete mít, proto záleží jen na Vás, jaký nábytek Vám padne do noty. Vedle dřeva jsou tu i další materiály – kov, plast, cihla, kámen, kůže, sklo a další. Dřevěný nábytek je stále nejvíc oblíbený, ale občas není na škodu doplnit ho nějakým kouskem z odlišného materiálu, nemusí to být jen nábytek, ale i různé doplňky.

  • Zkusit můžete třeba kovovou šatní skříňku či regál, nebo kovové židle na sezení, dřevěnou pohovku s koženým potahem a mnoho jiných druhů.

Zkombinujte staré tradice s moderním světem

Bývá zvykem, že tradiční venkovskou chalupu vybavíte tradičním nábytkem, ale neváhejte klidně přidat i pár kousků ze současnosti. To, co běžně používáte doma, se Vám určitě bude hodit i na chalupě – psací stůl, knihovna, skříňka na televizi či domácí kino, konferenční stolek či stolek pod počítač. Důležité je jen to, aby takový nábytek do chalupy zapadl a ladil s tím klasickým, na to postačí pár malých detailů – správná volba barvy, jednoduchost a hlavně detaily, které budou vypadat jako ze staré doby. Sem patří třeba vyřezávané detaily, malby na dvířkách, porcelánové úchytky atd. Není problém najít pár zajímavých kousků u mnoha výrobců.

Jaké kousky by Vám na chalupě neměly chybět?

  • skříně na oblečení (kombinace polic s prostorem pro ramínka)
  • prádelník
  • komoda s prostornými zásuvkami
  • postel
  • jídelní stůl
  • rohová lavice
  • lavice ke kamnům
  • několik skříněk na drobné předměty

Samozřejmě, že to je jen hrubý náčrt toho základního vybavení, ostatní už záleží na každém jednotlivci, jakou představu bude mít pro svou vlastní chalupu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..