Jak vybrat svítidla do obývacího pokoje

Jak vybrat svítidla do obývacího pokoje
Jak vybrat svítidla do obývacího pokoje

Správné osvětlení jakéhokoli interiéru je nesmírně důležité. Dalo by se říct, že patří mezi stěžejní záležitosti v případě jakéhokoli bydlení. Vybrat ta správná svítidla nemusí být vůbec jednoduché. Z toho důvodu se na tuto nesnadnou volbu podíváme poněkud podrobněji v následujících řádcích. Věnovat se budeme obývacímu pokoji, jenž tvoří jakousi nosnou část celého interiéru. Vždyť právě tady vítáme návštěvy a řešíme spousty svých záležitostí. Nejprve se podíváme na typy jednotlivých svítidel, která si zaslouží v obývacím pokoji své místo, a následně se zaměříme na LED technologii, jež dnes představuje jednoznačnou jedničku na trhu z hlediska úspory a kvality osvětlení.

Lustry se vyplatí hlavně u nižších stropů

Obývací pokoj se fakticky neobejde bez lustru nebo nějakého jiného velkého stropního centrálního svítidla. Při výběru takovéhoto světelného zdroje je zapotřebí dbát především na jeho typ. Jestliže máte ve vašem obývacím pokoji nízké stropy, rozhodně je ideální přisazené stropní svítidlo. Potřebujete především rozptýlené světlo, jež se bude v interiéru náramně hodit a postupně se dostane do různých koutů. Dlouhé závěsné lustry by určitě nebyly tím pravým, co by se mělo v takovýchto interiérech objevovat. Nejspíše by v prostoru spíše zavazely než cokoli jiného. Výbornou volbu představují stropní svítidla na dálkové ovládání. Zapnout si je lze dle potřeby. Když budete chtít, můžete si bez problémů měnit třeba také barevné odstíny, což není rozhodně od věci. U místností s vyššími stropy vsaďte na masivnější lustry. Do interiéru zapadnou. Moc hezká jsou třeba ratanová svítidla nebo nějaké rustikální modely.  

Jak vybrat svítidla do obývacího pokoje

LED pásky u skříní a televize

Tmavé kouty a prostory u skříní, polic nebo televize se také vyplatí nějakém způsobem nasvětlit. Podařit se vám to může vcelku jednoduše. Stačí vám k tomu elegantní LED pásky. Když je umístíte vhodně, vytvoří vám to správné světlo, které pouze doplní daný nábytek nebo televizor. Oba komponenty se nebudou nijak výrazně rušit, což pro vás bude více než ideální. Jaké světlo se třeba nejvíce hodí právě k televizi? Ideální jsou LED pásky, které se dokážou také stmívat. Jejich výkon by měl být maximálně 40 W. A barva? Na studenou bílou zapomeňte, mnohem lepší je teplá bílá, která nepůsobí tak chladným dojmem. Přece jenom, jste v obývacím pokoji, kde byste se měli cítit maximálně útulně. Ostatně i rozvaděč a jiné komponenty spíše směřujeme na chodbu nebo do jiných spíše užitných prostor.

Vytvořte si tu správnou atmosféru bodovkami

Přesně tak. Na bodová svítidla v současných moderních interiérech nelze zapomenout. Vypadají nadmíru stylově, protože dokážou dát jakési doplňkové světlo, které dá místnosti ještě další rozměr. Mnohdy se nakonec stane, že si rozsvítíte spíše takováto svítidla než klasická ústřední. Jsou také vcelku jednoduše otočitelná, tudíž dostanete světlo i do míst, kam by se jinak dostávalo jen velmi složitě.

LED osvětlení jako jednoznačná volba

V neposlední řadě se vyplatí zaměřit také na technologii samotného osvětlení. V současné době už fakticky neexistuje žádné dilema. Jasnou volbu představuje LED osvětlení. Proč? Důvodů pro jeho pořízení bychom našli spousty. Tím asi nejpádnějším by byla minimální spotřeba elektřiny. Mnohé LEDky jsou až desetkrát úspornější, než je tomu u klasických vláknových žárovek. Stejně tak se u nich lze spolehnout na to, že se jen tak neponičí. Vždyť vydrží bez problémů svítit klidně i několik desítek let. A neustálé rozsvěcování a vypínání světelného zdroje? To jim na rozdíl od žárovek s wolframovým vláknem nevadí. Hodí se proto i do svítidel ovládaných fotobuňkou. LEDky už dnes nejsou nijak drahé. Navíc se k nim vztahují mnohé slevové kódy. 

Zdroj obrázku 1: {Africa Studio} / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: {Det-anan} / Shutterstock.com

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..