Jak vybrat uzdečku pro koně? Poradíme vám!

Jak vybrat uzdečku pro koně? Poradíme vám!
Jak vybrat uzdečku pro koně? Poradíme vám!

Co je vlastně uzdečka pro koně zač a k čemu slouží? Uzdečka je nezbytnou součástí základního jezdeckého vybavení, jež umožňuje jezdci manipulovat s hlavou koně a tím ovlivňovat jeho směr a rychlost. Zkrátka uzdečka je zjednodušeně řečeno postroj umísťovaný na koňskou hlavu používaný k řízení.

Existuje mnoho různých uzdeček, které jsou navrženy tak, aby měly na koně odlišné efekty. Jak si mezi nimi vybrat tu nejvhodnější? S tím vám pomohou následující řádky.

Jaká kritéria jsou pro výběr uzdečky důležitá? 

Uzdečky jsou dostupné v provedeních pro každou disciplínu – vybírat si tak můžete z široké nabídky koňských uzdeček pro drezuru, všestrannost, skoky či příležitostné ježdění. Krom disciplíny hraje při výběru uzdečky roli i jezdecký styl. Rozdílné jsou anglické a westernové uzdečky. 

Ze všeho nejdůležitějším kritériem je nicméně velikost uzdečky. Dostupných je hned 5 různých velikostí – od shetty a pony pro drobné koně, přes cob a full pro koně nejčastějších rozměrů, až po x-full pro mohutné koně. Vybraná uzdečka by pak koně neměla nikde tlačit, zkrátka měla by mu perfektně padnout a být mu pohodlná. 

Dále je vhodné se zaměřit i na typ nánosníku, který by nikdy neměl koni bránit v dýchání a přežvykování, a materiál uzdečky – nejdéle vám vydrží luxusní kožená uzdečka, jež ale bývá oproti té syntetické dražší. 

Co dalšího by nemělo chybět ve výbavě koně?

Jakmile si vyberete vhodnou uzdečku, pak na řadu přichází výběr dalšího nezbytného vybavení. Na uzdečku je ještě připevňováno udidlo pro koně, jehož výběr rovněž není radno podceňovat. Mezi naprostý základ pro osedlání koně pak patří kvalitní sedlo, podsedlová dečka, třmeny a otěže. U deky pro koně dbejte především na její nepromokavost.  

Široký výběr výbavy pro koně najdete v internetovém obchodě společnosti Equestrians.cz.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..