
Destilovanou vodu můžeme potřebovat z různých důvodů. Ať už do chladičů, do žehliček či třeba strojů, které by mohli trpět na vodní kámen a nečistoty. Jaké možnosti tedy máme, a jak takovou destilovanou vodu můžeme vyrobit?
Zakoupení
V dnešní době samozřejmě není problém destilovanou vodu zakoupit. Zakoupit ji můžete v obchodě nebo třeba také na benzinové stanici, a zpravidla se její obsah pohybuje u hranice 5 l, tedy malý kanystr destilované vody.
Vyvaření
Pokud si chcete destilovanou vodu vyrobit doma, stačí si do hrnce o požadovaném objemu napustit vodu z kohoutku a dát jí vařit. Jakmile voda začne vařit, nechte ji vařit asi deset minut, pak ji nechte ochladit a destilovanou vodu máte na světě. Všechny minerály se totiž varem vypaří ve vodní páře, a vám tak zůstane čistá voda. Počítejte samozřejmě s tím, že v průběhu varu se voda zkrátka vyvaří, a vy tak získáte menší objem vody, než který jste nechávali původně vařit.
Průmyslové měřítko
Destilovaná voda se samozřejmě hojně využívá také v průmyslu. Zde se ale voda nevaří, používají se totiž iontoměniče, které všechny ionty, tedy prvky, které ve vodě nechceme, odstraní, a na konci takového procesu nám vyjde destilovaná voda velké čistoty. Iontoměniče jsou ale příliš drahé na to, aby se dali využívat také v domácnostech.
1) Není to demagogye?
Vždiť je to přesně naopak — co se z vody odpaří, je bez mynerálů, co zůstane je s myneráli.
2) Přesně naopak se pýšou také měkké i a ypsylon, než jak to použýváte Vi.
A co to Vaše odpaří? Na to jste zapomněl, že je to vyjmenované slovo po Ř.