Jak vyrobit originální produktovou etiketu?


Jak vyrobit originální produktovou etiketu?
Jak vyrobit originální produktovou etiketu?

Začínáte prodávat své produkty, ale říkáte si, že jim něco chybí? Ať už se snimi chystáte vyrazit na vánoční trh nebo je zařadit do stálé nabídky, vtiskněte jim váš rukopis přidáním originálních vlastních etiket. Proč jsou důležité a jak je vyrobit? Poradíme vám. 

Proč je vlastní etiketa důležitá 

Sice se říká „nesuď knihu podle obalu“, ale pravdou je, že obal je většinou to, co jako první upoutá vaši pozornost. Jistě, po bližším prozkoumání třeba zjistíte, že kniha není nic pro vás anebo že je nevalné kvality. Ale kdyby vás neupoutal její obal, ani by vás nenapadlo to zjišťovat. 

To já názorná ilustrace toho, proč je důležité mít na produktech vlastní etiketu. Ta totiž: 

  1. jasně spojí produkt svaší značkou, 
  2. upoutá pozornost zákazníků, 
  3. dotvoří atmosféru, kterou má vaše značka vyzařovat. 

Jak vytvořit vlastní etiketu, která zaujme 

Tvorbě a tisku etiket věnujte náležitou péči, protože zákazníkovi trvá v průměru 10 sekund, než si na značku vytvoří názor. Jaké tedy máte možnosti a na co si dát pozor? 

Zkuste to ručně 

Pokud jste obzvláště tvořiví a výrobků nemáte tisíce, můžete si vyrobit vlastní etikety ručně. Nakoupíte visačky, které hezky ručně popíšete, případně dozdobíte nějakým jednoduchým obrázkem či ornamentem a provázkem připevníte ke zboží. 

Pokud chcete, aby etiketa byla na výrobku nalepená, můžete pořídit jednobarevné samolepící papíry. Na těch se kreativě vyřádíte a poté je nalepíte na sklenice, lahve a jiné předměty, které prodáváte. 

V případě, že si toužíte vlastní etikety opravdu nakreslit ručně, doporučujeme vytvořit ke každému produktu jeden kus, ten převést do digitální podoby a poté ho na další výrobky tisknout. Tak docílíte toho, že budete mít jedinečné etikety, při jejichž tvorbě vám ale neupadne ruka. 

Jděte digitální cestou 

Časově úspornější je navrhnout etiketu v grafickém editoru a poté ji nechat vytisknout. Hezkých výsledků můžete docílit i sami v online nástrojích zdarma – jako je třeba Canva – ale pokud víte, že nemáte příliš vyvinuté estetické cítění, raději se obraťte na grafika, který vám s návrhem pomůže. 

Tisk etiket online pak už vyřídíte raz dva. Tisková firma vám je ořízne, jak potřebujete a vy už pak budete jen vesele lepit a těšit se z krásných výrobků. 

Tip: Pokud zboží posíláte nebo před prodejem ještě nějakým způsobem balíte, můžete obal připevnit pomocí samolepky s vlastním potiskem. Ty si také snadno pořídíte online. Třeba přímo u firmy která vám tiskla i etikety. 

Barvy, písma a další grafika 

Pokud se do návrhu vlastních etiket nakonec pustíte sami bez grafika, dobře promyslete všechny aspekty. Pokud už máte vlastní logo, může se etiketa skládat prostě jen zloga a názvu produktu. Pokud ale chcete vytvořit komplexnější design, udělejte si před tvořením návrhu jasno v tom, kdo jsou vaši zákazníci a jak chce, aby na ně značka působila.  

Každé písmo a barva totiž vytvářejí úplně jiné pocity. Klasická patková písma jsou často spojovaná s luxusem, seriózností a vážností. Naopak bezpatková písma působí uvolněněji a neformálněji. Dále jsou tu třeba písma kaligrafická, štětcová, strojová a tak podobně. A od každého typu najdete další desítky až stovky konkrétních fontů, které působí různými dojmy. 

Tip: Dejte si pozor na to, zda vámi vybraný font umí českou diakritiku. Raději v něm nejprve zkuste napsat všechna písmena obsahující háčky a čárky, ať později neřešíte potíže s některými nápisy. 

Chcete působit roztomile, přátelsky, draze, přírodně nebo třeba umělecky? Ke každému z těchto stylů budete muset přistoupit odlišně i ve volbě barev, stylu obrázků nebo tvaru grafických objektů. 

Tisk etiket 

Ať už potřebujete tisknout samolepící etikety, visací etikety nebo takové, které kolem výrobku přehnete, nedělejte to na své domácí tiskárně. Pokud vás prodej těchto výrobků živí, záleží na každém detailu a vám se vyplatí investovat do jejich vzhledu pár stovek.  

Jestli zadáte tisk etiket online nebo s nimi zajdete na pobočku nějaké tiskárny, je asi vcelku jedno, ale určitě tisk svěřte do rukou profesionálů. Můžete si u nich navíc zvolit typ papírů nebo tisk speciálními barvami. Uvidíte, že s takto vyladěnými etiketami sklidíte úspěch. 

Zdroj obrázku: Savanevich Viktar / Shutterstock.com

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..