Jak vyrobit tvaroh z mléka?

Jak vyrobit tvaroh z mléka?

Jak vyrobit tvaroh z mléka?

Přestože seženete tvaroh běžně v obchodech, je jasné, že doma vyrobený je úplně o něčem jiném než ten kupovaný. Když ještě máte k dispozici čerstvé mléko, není co řešit, klidně se pusťte do výroby tvarohu sami. Nízkotučné, polotučné či krabicové Vám není k ničemu, když už byste kupovali v obchodě, tak jedině plnotučné mléko. Domácí tvaroh je chuťově lepší, zdravější a navíc při jeho výrobě ještě získáte syrovátku, která se dá také plnohodnotně využít.

Co budeme potřebovat?

Čerstvé mléko (množství záleží na tom, kolik chcete mít tvarohu, což se odvíjí od kvality mléka. Běžně by z 3 – 5 litrů mléka mělo být zhruba 500 g tvarohu.

Začneme tím, že z povrchu mléka odebereme smetanu, pokud tam samozřejmě nějaká je, a odložíme jí stranou na další zpracování. Důležitým krokem je nechat mléko zkysnout při pokojové teplotě, což v létě trvá vcelku rychle, kdežto v zimě až 3 dny. Když nechcete tak dlouho čekat, můžete přidat chlebovou kůrku nebo kousek horké brambory. Jakmile mléko zkysne, nakrojte ho do kříže, aby lépe hrudkovatělo. Poté ho začněte za stálého míchání pomalu ohřívat. Nesmíte ho ohřát moc, ale zase ne málo. Teplota by měla být taková, abyste v mléce udrželi prst, to znamená kolem 45 – 50°C. Až se mléko zahřeje, začnou se v něm dělat hrudky.


Připravte si misku, dejte do ní cedník, do něj dejte bavlněný ubrousek a zahřáté mléko do něj nalijte. Okraje ubrousku přiložte k sobě, zatočte, aby se směs uvnitř uzavřela a vy jí mohli zatížit závažím. Poté jí přikryjte a nechte odkapávat. To co Vám odkape dolů do mísy je syrovátka, kterou pak také můžete zužitkovat. Dá se pít, přidat do lázně, když si napustíte vanu nebo jí použijete na výrobu pleťové masky.

Od toho jak dlouho se tvaroh odkapává, se odvíjí jeho tvrdost. Krátké odkapání = měkčí tvaroh, dlouhé odkapání = tvrdší tvaroh. Záleží tedy na tom, do jaké míry je mléko zahřáté, když ho naléváte na ubrousek.

Až vše odkape, zůstane Vám v ubrousku čistý domácí tvaroh, který můžete jíst jak je, nebo použít do náplně na koláč, do zákusků, namazaný na chleba nebo jako ozdobu na ovocný pohár.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..