Jak založit skalku

Jak založit skalku

Jak založit skalku

Plánujete krásnou zahradu, kde bude odpočívat také vaše oko? Pak si vybudujte skalku! Tohle však není záležitostí na jedno odpoledne, také počítejte s tím, že v průběhu výstavby budete měnit své záměry. Výsledek však vždy bude stát za to!

Jak založit skalku krok za krokem

  1. Především potřebujete klid na to si vše promyslet. Která rostlina je nesnášenlivá s touto? Která barva se nehodí k této? Kde chcete větší rostliny a kde malé skalničky? Jak to bude ze zimou – která rostlina odolá? A co škůdci?…
  2. V první řadě vysázejte nenáročné skalničky. Rovněž je třeba promyslet vyvýšený terén a hradbu před slimáky a podobnou havětí. Vetřelcem je však rovněž plevel, proto nezapomeňte na ochranné textilní fólie. Po všech směrech si tak v závěru ušetříte čas.
  3. Estetickým doplňkem je pak také zdobný štěrk, malé kamínky, které schovají pravě textilní fólii, a zároveň zvýrazní vaše kytičky.
  4. V prvé řadě je však třeba důkladně zrýt plochu pro tyto kytičky, vybrat veškeré oddenky, připravit půdu klidně v podobě povolených herbicidů.
  5. Tvorbu skalky zvládne i naprostý začátečník. S čím však můžete mít problémy je správný čas na vysázení daných rostlin. Vše si proto poctivě prostudujte, abyste nemuseli skalku ničit kvůli zemřelým rostlinám. Kdo se na druhou stranu chce připravit i na tuto možnost, ten ať využije ne zdobný drcený štěrk jako okrasu celé skalky, ale větší kameny z lomu, které nebude tak těžké vybírat při přesazování rostlin.
  6. I co se týče kamenů a zahradních dekorací ve skalce, pak zachovejte přírodní vzhled a ne umělý dojem. Někdy však terén vyžaduje vrstvení kamenů na sebe, podobně jako je tomu na anglických venkovech. zde si však touto hradbou musíte být setsakramensky jistí, že nespadne…
  7. Zjistěte si, jak je to se slunce, kde v kterou denní dobu svítí slunce déle, a na kterém části skalky zase ne. Podle toho vybírejte dané rostliny. Oblíbený je netřesk, ale i kaktusy, nízké kosatce, pupalky, rozchodníky, rozrazil, rožec, tařice horská a podobně.

Jak založit skalku

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.