Jak změnit praktického lékaře?


Jak změnit praktického lékaře?
Jak změnit praktického lékaře?

Stěhujete se jinam nebo vám jen současný lékař z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje? Ať už je váš motiv jakýkoliv, ve chvíli kdy nejste spokojeni, můžete svého lékaře jednoduše změnit. Není to až tak složité, jak se na první pohled zdá.

Krok první – hledání nového lékaře

Začněte tím, že si zjistíte, jací lékaři se v místě vašeho bydliště či v jeho okolí vyskytují. Udělejte si jejich seznam, zapište veškeré iniciály a kontakty, ale také si zjistěte, s jakými pojišťovnami má daný praktický lékař uzavřené smlouvy.

To je důležité, protože kdyby mezi nimi nebyla vaše pojišťovna, museli byste si všechno hradit z vlastní kapsy a to by se značně prodražilo. Jediné, co vám veřejné zdravotní pojištění uhradí je akutní péče, jinak nic.

Není na škodu, když si jednotlivé lékaře vyhledáte na internetu a zjistíte si, jaké má reference od jiných pacientů. Snadno tak vyřadíte ty nežádoucí, co nevyhovují vašim představám.

Ve chvíli, kdy svůj seznam roztřídíte, začněte jednotlivé lékaře obvolávat, případně je navštivte osobně nebo jim napište mail, abyste zjistili, jestli přijímají nové pacienty nebo už mají zcela zaplněnou kapacitu.


Je totiž běžné, že převážná část praktických lékařů má zkrátka plno a nové pacienty už dále nepřijímají. Jakmile budete mít vybráno a domluvíte se na termínu, kdy chcete začít chodit k nově vybranému lékaři, oznamte to stávajícímu lékaři.

Jak probíhá přechod k novému lékaři?

Změnit lékaře, u kterého je pacient registrovaný lze vždy jednou za 3 měsíce. Ve většině případů si stávající a nový lékař mezi sebou předají vaši dokumentaci (kartu pacienta), aniž by vás k tomu potřebovali.

Existují však i případy, kdy vás nový lékař požádá, abyste mu svou dokumentaci přinesli od bývalého lékaře sami. Je dobré připomenout, že i když už budete přehlášeni k novému lékaři a z akutních důvodů přesto zajdete k původnímu lékaři, bez problémů vás ošetří. U vaší pojišťovny si to pak lékař může vykázat jako nepravidelnou péči.

Změna pojišťovny

Často se stane, že vám padne do oka lékař, který vám sice vyhovuje, ale nemá smlouvu s vaší pojišťovnou. Mnoho pacientů to řeší jednoduše tak, že změní svou stávající pojišťovnu a přejdou k té, s níž má lékař platnou smlouvou.

Kdy budete klientem nové pojišťovny?

To záleží na tom, kdy požádáte o změnu. Jestliže si podáte žádost v období od 1. ledna – 31. března, stanete se klientem už od 1. července. U žádosti podané od června do září budete klient od 1. ledna následujícího roku.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..