Jaké máte právo na odškodnění v případě nezaviněné dopravní nehody

Jaké máte právo na odškodnění v případě nezaviněné dopravní nehody
Jaké máte právo na odškodnění v případě nezaviněné dopravní nehody

Stali jste se účastníkem dopravní nehody, kterou jste nezavinili? A utrpěli jste při této příležitosti věcnou škodu nebo zranění? V tom případě pravděpodobně přemýšlíte, zda můžete žádat nějaké odškodnění.

Odškodnění újmy na zdraví nebo věcné škody

Pokud se stanete obětí autonehody, budete obvykle moct uplatnit odškodnění újmy na zdraví nebo věcné škody (pokud je utrpíte). Zákonnou úpravu odškodnění z povinného ručení byste přitom našli v občanském zákoníku a zákonu o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Trestní nebo přestupkové řízení

Otázka zavinění autonehody se zpravidla šetří v trestním nebo přestupkovém řízení. Platí přitom, že pojišťovny velmi často žádají rozhodnutí o určení viníka nehody k poskytnutí odškodnění újmy na zdraví. 

V určitých případech ovšem není otázka zavinění podstatná. Jedná se například o případ spolujezdce řidiče, u kterého se vychází z principu objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla. Platí přitom, že každý případ je posuzovaný individuálně a otázku odškodnění tak nelze generalizovat.

Zranění při dopravní nehodě: jaké náhrady může poškozený žádat?

Občanský zákoník v tomto ohledu stanovuje následující okruh náhrad. Jedná se o bolestné, ztížení společenského uplatnění a případnou další nemajetkovou újmu. 

Dále pak musíme zmínit ušlý výdělek po dobu pracovní neschopnosti, náklady spojené s péčí o zdraví, náhradu za bezplatně poskytované práce a náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti.  

Více informací ze světa odškodnění po dopravní nehodě najdete na www.odskodneninehody.cz.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..