Do jaké nemovitosti na horách investovat? Možnosti financování

Do jaké nemovitosti na horách investovat? Možnosti financování

Také už vás nebaví jezdit na hory do předražených hotelů, kde v zimě stojí týdenní ubytování klidně desítky tisíc korun? Co takhle uvažovat do budoucna a pořídit si tam vlastní chatu či byt? Nemusíte mít ani potřebné finance, peníze se v dnešní době dají celkem výhodně půjčit.

Byt versus chata

Naši rodiče si v drtivé většině na horách pořizovali vlastní chatu. V minulém režimu se takováto investice náramně vyplatila, navíc chaty nebyly nikterak přehnaně drahé. Dnes se situace přeci jen mění, i malá chata v blízkosti hor a chráněných krajinných oblastí vyjde několikanásobně dráž nežli před 20 lety. S byty to není o moc lepší. Je ale pravdou, že jich je v nabídce realitních kanceláří větší počet nežli v případě chat, proto ceny nejsou tak vyšponované. Z hlediska počáteční investice tak vítězí nákup bytu před chatou. Na pořízení nemovitosti se dá využít třeba úvěr ze stavebního spoření, pokud už máte našetřenou určitou část ze sjednané cílové sumy.

Pro koupi chaty pro změnu hovoří fakt, že vám poskytne více soukromí, zkrátka vás tolik nebudou rušit sousedé. Navíc povětšinou k chatě patří i okolní pozemek, který se dá využít třeba k vytvoření zahrádky pro pěstování rostlin, zeleniny a ovoce, případně si zde můžete postavit například venkovní zahradní bazén. I na jeho výstavbu se dá získat zajímavá půjčka, díky níž na jeho realizaci nemusíte mít naspořené prakticky žádné peníze.

Financování pomocí hypotéky

Pokud se tedy rozhodujete, zda si pořídit chatu či byt v horách, vychází srovnání přibližně nastejno. Důležité je, abyste si řádně rozmysleli způsob financování. Využít se dá třeba i hypotéka, v jejím případě se vám bude hodit praktická hypoteční kalkulačka. Na ní si jednoduše spočítáte, na kolik vás hypoteční úvěr vyjde a jak dlouho jej budete muset splácet.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.