Jaké potraviny nám ubírají vápník?


Jaké potraviny nám ubírají vápník?
Jaké potraviny nám ubírají vápník?

Pro naše tělo je vápník nepostradatelný, neboť je potřebný pro naše pohybové ústrojí, ale také pro nervový či kardiovaskulární systém. Vzhledem k tomu, že ho tělo využívá k řadě biochemických procesů, odebírá ho z různých zásobáren našeho těla, jako jsou kosti a zuby, avšak klidně si ho vezme i z jater, mozku, plic, sleziny či srdce. Jelikož se v těle neukládá natrvalo, může často docházet k tzv. odvápnění, k čemuž dochází, jakmile začne vápník v těle ubývat.

Vápník neboli Calcium je obsažen ve spoustě potravin, jako je mléko, zelenina, ořechy, mák a další. Bohužel se najde i řada takových potravin, které nám ho naopak z těla ubírají, je to proto, že tyto druhy potravin v sobě mají látky, jež calcium pohlcují, takovou látkou jsou třeba fosfáty.

Které potraviny si hlídat?

Uzeniny – pokud je to možné, jezte je co nejméně. Maximálně tak dvakrát až třikrát do týdne. Zrovna v této potravině jsou obsaženy fosfáty, a to hlavně u těch druhů, jež mají delší trvanlivost a zároveň jsou vyrobeny z vepřového masa.


Sůl – sice se říká, že soli je zapotřebí a bez ní to nejde, avšak nic se nesmí přehánět a i se solí je třeba zacházet opatrně. Vyhněte se přesoleným potravinám, neboť sůl jak víme, neprospívá cévám, a zároveň také krevnímu tlaku. Vyšší příjem soli zatěžuje ledviny, díky čemuž se také zvyšuje spotřeba vápníku. Solte méně a snažte se sůl nahrazovat bylinkami, jako je tymián, bazalka, libeček, oregano a další.

Červená řepa – obsahuje velké množství kyseliny šťavelové, která je doslova žroutem vápníku. Pokud se u Vás vyskytne problém se vstřebáváním vápníku, pak se jí raději vyhýbejte. Stejné problémy Vám může způsobit i špenát. Zkuste tyto dva druhy zeleniny nahradit třeba kapustou, fenyklem nebo brokolicí.

Kolové nápoje – ty jsou známé svým vysokým obsahem cukru, což už samo o sobě je pro náš organismus dost škodlivé, k tomu však jsou také plné fosfátů. Ženy, které již jsou v období menopauzy, by se jim měly zdaleka vyhýbat, neboť nejsou vhodné pro ty, které by mohla ohrožovat osteoporóza.

 

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..