Jaké rostliny vysadit kolem schodů?


Jaké rostliny vysadit kolem schodů?
Jaké rostliny vysadit kolem schodů?

Přestože má každý překrásně osázenou zahradu, pečlivě upravené záhonky, cestičky, případně skleník, jezírko a podobně, na prostor kolem schodů se často zapomíná. Bez ohledu na to, jestli jsou to jen zahradní schůdky, zídka u schodů či okolí teras. Často však hezky upravené schůdky či okolí terasy, stejně jako záhon umístěný na vyšších místech, dodají zahradě a domu tu pomyslnou třešničku na dortu. Každý vyvýšený terén poutá pozornost a rostliny vypadají docela jinak, než když jsou jen v klasickém záhonu.

Jaké rostliny zvolit?

Jestliže chcete osázet vyvýšené místo, které je navíc umístěno na slunci, vybírejte z nenáročných druhů rostlin, které mají menší, ale bohatší květy.

Tařička

Tato nenáročná skalnička je typická záplavou květů syté modrofialové barvy (někdy i růžové) v podobě polštářů, přepadávající přes okraj terasy. Tařička vyroste v podstatě v jakékoliv půdě, která má neutrální pH, dařit se jí bude i na místě s vápenitou zeminou. Důležité je pro ně hlavně slunce. Vzhledem k tomu, že rostou dost divoce, je dobré je vždy po odkvětu protrhat, aby zbytečně neutiskovaly ostatní rostliny v okolí. Na jaře je lze dělit, na podzim vysévat, v zimě se zatáhnou a obrazí z kořenového krčku.


Modřenec

Je ideální rostlinou, která skvěle doplní polštářové skalničky, navíc má také pozdější termín květenství. Je vyšší, takže se ve výsadbě neztratí. Modřenec pochází z Balkánu a Malé Asie, dobře se mu daří i na stanovišti, jež má sušší půdu.

Vřesovec

Mezi skalničkami najdete i polokeře, jež jsou bohaté na květy, k těm patří i vřesovec pleťový, který začíná kvést už v zimě a dokvétá na jaře. Pokud mu zvolíte opravdu vhodné místo, může dosahovat do výšky až jednoho metru, takže jeho větvičky nejsou pod záplavou květů skoro vidět. Vřesovci vyhovuje humózní půda a přímé slunce. Jakmile odkvetou, sestříhejte je, aby keř zůstal bohatý a hodně kvetl i další rok.

Narcis

Vše co vysadíte, by mělo ladit nejen barvou, ale i výškou, narcisy tak mohou utvořit velmi pěkné pozadí, navíc je lze po odkvětu opatrně vydolovat z půdy, bez toho, že by došlo k poškození kořenů okolních rostlin. Narcisy s několika drobnými kvítky na stoncích (tazetta hybridy)kvetou později, než základní zahradní druhy. Je lepší, když je vysazujete ve větším počtu na jednom místě, a pokud možno vyberete jednobarevné druhy, kombinace více barev spíš uškodí.

Toto je jen několik základních druhů, které jsou pro tyto účely vhodné, každý má samozřejmě jiný vkus a líbí se mu jiné rostliny, ale takový malý základ už máte načrtnutý.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..