Jaké vánoční zvyky se o adventu dodržují v Evropě?


Jaké vánoční zvyky se o adventu dodržují v Evropě?
Jaké vánoční zvyky se o adventu dodržují v Evropě?

Advent a s ním také vánoční svátky, považují všichni po celém světě jako ten nejdůležitější čas z celého roku. Pokud se chystáte trávit Vánoce v zahraničí, pak byste měli být předem připraveni, co vás tam vlastně čeká. Advent v evropských zemích má své osobité kouzlo a každá země své charakteristické zvyky. Nezáleží na tom, že tam nežijete natrvalo, i jako turisté byste měli vědět, jak se v dané zemi o Vánocích chovat a co dodržovat.

Advent v Anglii

Vánoce se zde slaví až 25. prosince. Den předtím jsou již v podvečer na krbových římsách zavěšeny vánoční punčochy, které se připravují pro příchod Father Christmas. Ten přiletí se sobím spřežením, komínem se spustí dolů a naplní punčochy dárky. Každá anglická domácnost je stejně jako u nás vánočně ozdobena. Všude je naaranžovaná Poinsettia (my ji známe jako Vánoční hvězdu), ze stropu visí jmelí, které je zcela typickou dekorací. Anglický zvyk líbání milované osoby pod zavěšeným jmelím zná snad každý.

 • Součástí vánočního menu je pečený krocan, vánoční pudink a biskupský chlebíček.
 • Ve vánočním pudinku se schovává stříbrná mince pro štěstí.
 • Vánoční hostina je brána zábavnou formou, takže si lidé nasadí barevné kloboučky a louskají vánočními louskáčky.
 • Jediným časem, kdy je u stolu hrobové ticho, je když probíhá 10 ti minutový projev Královny Alžběty II.

Advent v Belgii

Vánoční radovánky začínají již 5. prosince a to dnem, kterému se říká Sinterklaas. Je to den, kdy Sinterklaas (Svatý Mikuláš) jezdí spolu se svým pomocníkem Zwartem Pietem (Černým Petrem) od jednoho domu k druhému a rozdávají u toho dárky. Děti vždy položí ke krbu svou zimní obuv a připraví oves s cukrem pro Mikulášova koně.


 • Vánoce jsou provázeny hrami o narození Krista, dále se pořádají různé průvody a samozřejmě i vánoční trhy.
 • Svátky jako takové tráví lidé výhradně se svou rodinou
 • K svátečním dekoracím patří samozřejmě zdobený vánoční stromeček, svíčky a podobně jako v Anglii i vhodně naaranžovaná Poinsettia.

Advent v Dánsku

Vánoční dekorace, které mají ozdobit domovy, jsou zde vyráběny ručně během adventu. Dánské rodiny si vyrábí i adventní věnec se svíčkami, jež je symbolem čtyř neděl křesťanského adventu. Jeho součástí jsou malé červené či bílé poinsettie, větvičky a lesklé vánoční ozdoby.

 • K adventu náleží tzv. Julenisser, což jsou skřítci, kterí si po celou dobu až do Vánoc dělají legraci nejen z dětí, ale i z dospělých. Jsou to však hodní skřítkové, kteří sice každého zlobí, ale jinak jsou hodní a místní na ně nedají dopustit.
 • Vánoční večer je tradičně oslaven v rodinném kruhu. Podávány jsou tradiční pokrmy, včetně dánského dezertu, v němž je ukryta celá mandle. Ten kdo jí najde, pak dostane jako odměnu mandlový dárek.
 • Je zvykem, že před rozbalováním dárků, se lidé navzájem vezmou za ruce a zazpívají si koledy. Zároveň s tím tančí kolem vánočního stromečku. Jedná se o tradiční tanec, kterému se říká ring-a-ring-a-roses. Takže pokud chcete na vánoce do Dánska, musíte se ho naučit.

Advent ve Finsku

Tím nejvýznamnějším dnem je ve Finsku 24. prosinec a oslavy Vánoc začínají již v poledne, kdy se podle středověké tradice slavnostně vyhlásí vánoční mír. Děje se tak ve městě Turku, což bylo kdysi hlavní město Finska.

 • Obyvatelé své domy zdobí dekoracemi, jejichž část je vyrobena ze slámy a to podle tradic, které se ve Finsku udržují již několik staletí.
 • Vánoční atmosféru rodinného kruhu doplňují svíčky a sezónní dekorativní rostliny. Tou klasickou je samozřejmě červená mini verze poinsettie.
 • Základem Štědrého večera jsou tradiční koledy, velmi bohatá vánoční hostina a samozřejmě dárky.
 • Celý den je rovněž věnován památce na zesnulé. Součástí typického vánočního večera je i návštěva hřbitovů, které jsou zaplavený blikajícími svíčkami.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..