Jaké vybírat dýně do kuchyně a na dekorace?

Jaké vybírat dýně do kuchyně a na dekorace?

Jaké vybírat dýně do kuchyně a na dekorace?

Přestože si většina lidí myslí, že dekorace vyrobené z dýní jsou pouze symbolem Halloweenu, což je anglosaský svátek, není to tak. O dýních je známo, že jsou jedním ze symbolů podzimu samotného. Svou zářivou, sytě oranžovou barvou, rozzáří každou domácnost, navíc se z nich dají vyrábět úžasné dekorace a také se hodí na přípravu pokrmů. Samozřejmě, že do kuchyně se nehodí ty dekorativní.

Jakou dýni vybrat?

Hokkaidó

Patří k vůbec nejoblíbenějším odrůdám dýní u nás. Nejčastěji se prodává temně oranžová až do červena, ale můžete narazit i na zelenou. Skvěle se hodí do polévek, omáček, pokrmů z masa nebo na marmelády.

Špagetová

Tento druh dýně je zvláštní tím, že po upečení či uvaření vypadá její dužina při rozebírání jako špagety. Je velmi oblíbená zejména u dietních jídelníčků. Tvar má kulovitý, případně je lehce protáhlá. Vyniká krásnou žlutou barvu, ovšem může být i do oranžova. Pokud si dýně nepěstujete a koupíte ji v zelené podobě, musíte jí nechat dojít, aby zežloutla, jinak nemá tu správnou chuť. Nejčastěji se používá jako příloha k masu a dalším pokrmům.

Máslová

Velmi oblíbená díky lehkému oříškovému aroma. Je skvělá na pečení různých moučníků, bábovek, ale i na přípravu pyré či jen tak pečená.

Halloweenská

Jinak se jí říká také Goliáš. Tento druh dýně dosahuje váhy přes 30 kilogramů a je perfektní na zavařování, přípravu džemů a samozřejmě na výrobu dekorací. Stačí ji jen vydlabat a vyřezat do ní různé obrazce. Někdo se zaměřuje na veselé obličeje, jiný zkouší vánoční motivy a další miluje strašidelné obrazce. Do vydlabané dýně pak vložíte svíčku, a je z ní super lampička (lucerna).


Muškátová

Její tvary tak trochu připomínají rustikální křivky a ve většině případů narazíte na zelenou, krémovou nebo dokonce i hnědou. Skvěle dochutí masové pokrmy, ale můžete jí použít i do moučníků.

Marina Di Chioggia

Netradiční dýně s nenápadným, ale stylovým žebrováním. Když jí ochutnáte, budete mít pocit, že jste se zakousli do čerstvé mrkve.

Co si můžete z dýně vyrobit?

Svícny

Vyberte si menší dýně, ořízněte stopku, vydlabejte je až na dno a vložte vyšší svíčku. Pokud seženete dýně v mini provedení (tedy co nejmenší), snadno do nich vyhloubíte malé otvory, kam vložíte čajovou svíčku. Vypadá to úchvatně a přitom je to naprosto jednoduché.

Vyřezávané dekorace

Běžně můžete narazit i na fotkách ze zahraničí na dýně, které mají vyřezaný nějaký veselý či strašidelný obličej, ale klidně zkuste nějaké ornamenty, smajlíky a podobně. Dobré je, když nebudete dýni nijak vydlabávat, ale jednotlivé motivy vyřežete do kůry, aby vynikla dužina, která je světlejší než kůra.

Malované dýně

Jestli rádi malujete velikonoční vajíčka, pak si podobný zvyk můžete utvořit i na podzim při výzdobě z dýní. Není to nijak složité, stačí vám k tomu permanentní fix bílé barvy a samozřejmě dýně. Namalujte na dýni třeba stromečky, hvězdičky, nebo jsou moc hezké ornamenty, krajky nebo třeba motivy svíček.

Pletený kabátek

Přijde vám to praštěné? Vůbec nemusí, protože je to vynikající způsob, jak si vyrobit stylovou dekoraci do moderně řešené domácnosti. Jestliže jste aspoň trochu zruční, zkuste si dýni tzv. obháčkovat či oplést, uvidíte, že to vypadá naprosto luxusně. Co se týká barvy vlny, tak je skvělá světle oranžová, bílá nebo také zelená.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..