Jakou svačinku připravit dětem do školy

Jakou svačinku připravit dětem do školy

Jakou svačinku připravit dětem do školy

Jelikož má stále více českých dětí problémy s obezitou, je třeba začít uvažovat také nad tím, co jim zabalit na svačinu do školy. Mnoho rodičů tuto problematiku podceňuje a zkracuje si čas tím, že dítěti dá na svačinu peníze, anebo, že mu koupí balené sladké pochutiny na týden dopředu. Zanedbávat svou rodinu ve stravování se však nevyplatí. Čím více se budete starat o správnou životosprávu rodiny, tím méně budete chodit po doktorech…

Zejména děti se dnes velmi často potýkají s problémy se zuby. Nemusí jít o zanedbanou hygienu, ale o nesprávnou stravu plnou cukru. Jak ale naučit dítě správnému stravování?

Průzkumy ukazují, že čtvrtina českých dětí svačí nepravidelně. Přitom je zdravá svačina nezbytná nejen pro dobré soustředění, ale také zabraňuje samotnému přejídání, protože právě absence odpolední svačiny vede k nadměrnému příjmu energie při večeři. To vede dále ke vzniku nejen nadváhy, ale i samotné nebezpečné obezity.

Složení svačiny

Svačina by se měla skládat ze sacharidů (pečivo, ovoce, cereálie), z bílkovin (sýr, šunka, vejce, mléko a mléčné výrobky) a porcí zeleniny. Tvořit by měla deset procent z celkového energetického příjmu. Pokud vaše dítě navíc sportuje, měla by svačina pokrývat až patnáct procent z celkového energetického příjmu. U menších školáků na prvním stupni by mělo jít o osm set kilojoulů, u starších pak o 1300 KJ.


Odpolední domácí svačina by se měla skládat z jogurtu, tvarohu, mléka nebo zakysaného mléčného výrobku a ovoce. U starších je vhodné také pečivo, namazané kvalitním tukem a obložené šunkou nebo sýrem. Nezapomeňte zase na zeleninu a rovněž nepodceňujte pitný režim dítěte. Ten činí okolo jednoho a půl litru denně.

Jakou svačinku připravit dětem do školy

Tip na svačinu:

Dopoledne:

  • celozrnná sušenka, malý zakysaný nápoj, ovocný salát
  • bílý jogurt s čerstvým ovocem
  • cottage sýr, jahody, slunečnicová semínka
  • mléčný koktejl s banánem

Odpoledne:

  • krajíc chleba, tvarohová pomazánka, zelenina
  • rýžové chlebíčky, cottage sýr, šunka, zelenina
  • celozrnný chléb, rajčata, mozzarella
  • tuňákový wrap
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.