Jaký typ zahradního altánu si vybrat?

Jaký typ zahradního altánu si vybrat?
Jaký typ zahradního altánu si vybrat?


Máte vlastní zahradu a uvažujete nad tím, že si pořídíte zahradní altán? Děláte dobře. Altán je skvělým řešením, jak si vychutnat volný čas či odpočinek vedle zahradních pracích. Navíc vás chrání i před řáděním počasí. Jak si však vybrat ten správný typ z tak široké nabídky?

Altán je otevřená nebo polootevřená zahradní stavba, která neslouží jen na zkrášlení zahrady. Je především místem, na kterém si můžete užívat relax či společná setkání s rodinou a přáteli. Nabízí také ochranu během deštivých dnů. Možnost výběru je dnes opravdu široký, najdete altány v různých provedeních, velikostech i materiálech. Jak si tedy vybrat ten správný altán a na co se při výběru zaměřit?

Zvažte, kam altán umístíte

V první řadě byste při výběru zahradního altánu měli myslet na to, kde ho ve vaší zahradě umístíte. Měl by být na takovém místě, které nabídne výhled na celou zahradu a zároveň poskytne i soukromí. Samozřejmě, umístění altánu je subjektivní a individuální a záleží i na dispozicích zahrady. Zahradní altán je většinou dominantní stavbou v zahradě, proto byste na to během umisťování měli myslet. Altán můžete postavit například u jezírka, ale i na kopci či v zátiší stromů.

Materiál altánku

Můžete natrefit na různé druhy altánů z rozličných materiálů. Nejčastějším je však dřevo. Je velmi oblíbeným materiálem zejména pro to, že se dokonale hodí do přírodního prostředí zahrady. Dřevo působí romanticky a také je možné kombinovat ho s různými jinými materiály. Na co je však třeba u dřevěných altánů myslet, je to, že vyžadují větší péči. Kromě dřevěných altánů najdete i kovové či plastové, ale i v kombinaci materiálů.

Tvar a půdorys

Altány nemusí mít vždy jen obdélníkový či čtvercový tvar, i přesto, že je nejčastějším provedením. Existují i ​​kruhové, šest či osmiúhelníkové altánky. Právě šest a osmiúhelníkové altány se vyznačují tím, že i přesto, že je jejich konstrukce složitější, vytvářejí romantický dojem. Altány jsou zpravidla shora uzavřené, ale co se týče bočních stěn, není to pravidlem. Můžete si zvolit například dvě uzavřené stěny a zbytek otevřené. Záleží na vašich preferencích. Zvolit si podle sebe můžete taktéž i materiál bočních stěn – ať už prosklené nebo vyplněné dřevem, které slouží jako konstrukce pro popínavé rostliny.

Jaký typ zahradního altánu si vybrat?

Důležitá je i střecha

Ne nadarmo se říká, že střecha je koruna altánu. Je nejen estetickou záležitostí, ale plní i důležitou funkci při ochraně před špatným počasím. Existuje mnoho způsobů, jakými střechu zahradního altánu realizovat. Vybrat si můžete z kupolovité či šindelových nebo deskových. V některých případech natrefíte i na otevřené střechy, ale v tomto případě vás před počasím neochrání. Střechu mohou také tvořit desky, které tvoří podklad pro popínavé rostliny či táhlé růže a tak si můžete vytvořit zajímavý a originální typ zastřešení.

Při výběru altánu byste měli dbát na kvalitu materiálu, ze kterého je vyroben. Pokud se rozhodnete pro dřevo, nezapomínejte, že vyžaduje zvýšenou péči. Altán si vybírejte podle vlastních preferencí, prostorových dispozic zahrady ale i podle účelu, na který altán budete využívat. Měl by být místem, na kterém se budete cítit příjemně, proto jeho výběr nezanedbávejte.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.