Kdy je advent?

Kdy je advent?

Kdy je advent?

Advent je období čtyř neděl, které předchází vánočním svátkům. Dá se říci, že je do období, kdy se očekával příchod Spasitele, a probíhala příprava na Vánoce. Odjakživa je to čas rozjímání a dobročinnosti. V dřívějších dobách to byla postní doby, během níž bylo zakázáno tančit, zpívat a užívat si jakoukoliv zábavu.

Západní tradice berou advent jako čas, kdy se lidé zklidní a pokusí se odpočívat. Předci se věnovali intenzivní práci od jara do podzimu, aby zvládli všechny zemědělské práce, zatímco v zimě odpočívali a věnovali se domácím pracím (drali peří, šili, pletli, předli, tkali atd.).

Podle církevního kalendáře začíná advent vždy první neděli adventní, což je v období od 27. listopadu do 3. prosince, podle toho jak to vždy vyjde. Ještě před první adventní neděli probíhá Slavnost Ježíše Krista Krále.

Co je symbolem adventu?

Pro advent je tradičním symbolem adventní věnec a to už od 19. století. Co oblast, to jiná podoba věnce. Česká republika a další katolické země mají nejčastěji věnec se 4 svíčkami, mezi kterými jsou 3 fialové nebo modré a 1 růžová. V případě modré či fialové barvy jde o symbol čekání, pokání i ztišení.

Ovšem většinou se tyto barvy nedodržují, takže můžete narazit na adventní věnec s červenými, bílými, zlatými a dalšími různě barevnými svíčkami. Dá se říci, že barva je u každé domácnosti individuální, ale hlavní je jejich počet.


Kdy je advent v letošním roce?

Letos si na první adventní neděli počkáme až na 3. prosince. Období čtyř týdnů, které tato neděle odstartuje, patří k jednomu z nejoblíbenějších z celého roku. Důvod je prostý, během adventu se totiž připravujeme na vánoční svátky a snažíme se stihnout vše, co je potřeba.

Musíme napéct vánoční cukroví, vybrat a nakoupit dárky, různé drobnosti, které na Vánoce potřebujeme, ať už ozdoby, svíčky, různé vánoční osvětlení a podobně. Samozřejmostí je také předvánoční úklid a výzdoba domu i zahrady.

Pro trochu relaxace od vánočního shonu můžete navštívit oblíbené vánoční koncerty nebo trhy. Bohužel většinou to bývá tak, že je hrozně moc příležitostí a míst, která je možné navštívit, ale jen minimum času.

Adventní neděle

Každou adventní neděli je tradice zapálit jednu svíčku na adventním věnci. Jaké jsou adventní neděle a na kdy vychází?

  • neděle adventní je železná a vychází na 3. prosince 2017
  • neděle adventní je bronzová a vychází na 10. prosince 2017
  • 3, neděle adventní je stříbrná a vychází na 17. prosince 2017
  • neděle adventní je zlatá a vychází na 24. 12. 2017 tedy na Štědrý den

Na co nezapomenout?

Běžné je, že se ještě předtím, než začne období adventu, pečou perníčky a hned jak advent začne, tedy spíše po Mikuláši pečeme další druhy cukroví, i když je fakt, že u některých druhů vánočního cukroví začínáme s pečením už v listopadu, aby naleželo.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..