Když potřebujete kabely a vodiče

Když potřebujete kabely a vodiče

Kabely a vodiče – někdy víme přesně, co hledáme. Jindy trochu pátráme po tom, co bude nejvhodnějším řešením pro naši situaci. Místem, kde lze online pořídit cokoliv, co z tohoto sortimentu potřebujeme, je e-shop e1.cz.

Kabely a vodiče

Kabely a vodiče se používají k přenosu elektrické energie a taktéž optických signálů. Dnešní dobu si bez nich neumíme představit, a i když nejsme elektrikáři ani technici, často do těchto oblastní „fušujeme“ jako amatéři. Kabely se dělí na silové pro rozvody elektrické energie a na slaboproudé, které bývají datové, ovládací a sdělovací.

Potřebujete kabely a vodiče? Rozhodně se oplatí vyznat se v základní terminologii. Víte, co jsou vodiče a jak se liší od kabelů? Kabel je sestavou dvou a více vodičů. Vodiče bývají tedy součástí kabelu. Mohou být pevné a slaněné. Zatímco u pevných je vodičem měď ev. hliník z jednoho pevnějšího drátu, slaněné tvoří soustava jemných drátků. Jádro vodiče z vodivého materiálu je vždy obaleno izolací tzv. žil.

CYKY kabely

Jestliže hledáte kabely na rozvody elektroinstalace, potřebujete CYKY kabely. Písmeno „C“ na začátku označení říká, že jde o kabely s měděným jádrem. Dnes se používají častěji než AYKY kabely, kde písmenko „A“ na začátku říká, že jde o aluminiové, tedy hliníkové kabely. Měděné kabely mají lepší vodivost, bývají však dražší a těžší než hliníkové. Pro moderní rozvody se však dnes využívají téměř výhradně CYKY kabely. Hodí se pro uložení do chrániček, dávají se do rozvaděčů i pod omítky.

CYKY kabely mají i další podskupiny. Rozvodné kabely se označují jako CYKY-J a používají se pro vedení kabelů k zásuvkám. CYKY-O jsou ovládací kabely a slouží pro rozvody od vypínačů k rozvodovým krabicím. Jestliže se setkáte s označením CYKYLo, jde o ploché kabely. CYKY kabely se mohou ukládat rovněž do země či do betonu. Odolávají UV záření a rovněž mají vysokou protipožární odolnost.

I laik se dnes setká s koaxiálními kabely a s datovými kabely

Koaxiální kabely slouží k napájení antén, pro svody televizní antény i televizní rozvody. Používají se pro připojení parabolické antény pro družicový příjem, pro kabelové televize, počítačové sítě i telefonii.

Datové kabely jsou taktéž běžné kabely i pro laickou veřejnost. Slouží k přenosu dat od vysílače k přijímači. Datovým kabelem mohou být síťové kabely, ethernetové kabely i třeba koaxiální kabely. V e-shopu e1.cz koupíte rovněž datové kabely UTP, FTP a STP. UTP kabely se hodí pro horizontální rozvody. Jestliže mluvíme o STP a FTP kabelech, jde o kabeláž pro datový tok se stíněním pláště kabelů. Nazývají se i stíněnými kabely.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..