Když vás dostihují daně…


Když vás dostihují daně…

Někdy se říká, že finanční úřad je doslova stát ve státě. V této moudrosti je mnoho pravdy. Najdeme tady totiž jeden z posledních ostrovů, kde platí presumpce vinny. Úředníci musí z podstaty povolání každého podezírat, že neodvádí na daních všechny vydělané peníze. U běžných fyzických osob, které se s daněmi setkají jen jednou ročně formou růžového formuláře, jsou ještě tolerantní. Úplně jiná je situace u firem, kde se točí daleko více peněz, tudíž zde může docházet k únikům mnohem většího objemu. Často přitom vůbec nemusí jít o zlý úmysl, ale o drobnou chybu v účetnictví, když omylem napíšete jinou číslici. Když je tato chyba při kontrole objevena, je nemilosrdně potrestána.

Proč se nespoléhat sám na sebe?

Kdo se rozhodl založit si podnik a vést mu účetnictví sám, velmi rychle zjistil, jak velké břímě si naložil na záda. Dá se to sice zvládat, jenomže právě z té přepracovanosti mohou vznikat chyby, za které v budoucnu doslova zaplatíte. Vždyť nejsou postihovány jen přímé úniky, ale i nějaké účetnické přešlapy, pokud například špatně zapíšete pohledávku nebo uděláte opravu bez jejího stvrzení podpisem. Toto jsou sice extrémnější případy, ale mohou se vám s nějakým příliš horlivým kontrolorem klidně přihodit. Na tuto činnost je zkrátka lepší sehnat si daňové poradenství pro firmy.

Mýty a báje

Jako všude, i o daňových poradcích koluje řada mýtů. Ten nejčastější a nejproblematičtější je ten, že si lidé představují, že jim poradci dokážou snížit daně, které musí odvádět. Ano, mohou například najít nějakou slevu na daních, kterou jste předtím neuplatňoval. Je však třeba počítat s tím, že vaše odvody zůstanou na podobné úrovni. Pokud vám nějaká společnost nabízí rapidní snížení daní, je třeba spíše zauvažovat nad tím, jaké vězení byste případně preferovali…


Kvalitní poradci však zajistí, že nebudete muset platit ani o korunu víc, než je bezpodmínečně nutné. Zároveň jsou schopni přijít na neotřelá řešení a třeba i poradit s přesunem sídla firmy do zahraničí, což mnoho podnikatelů přijde o mnoho výhodněji. Chce to jen chuť se do toho pustit a nechat si poradit od zkušených profesionálů.

Co všechno mi mohou nabídnout?

Nejdůležitější artikl, tedy záruku kvality a minimalizaci šance pokuty, už jsme zmínili. Podobně důležitý je však i fakt, že se vám o mnoho sníží objem práce. Kdo si všechno ohledně daní dělal sám, ten se bude dokonce cítit volný jako pták. Ovšem i ti, kteří měli běžného účetního, se mu asi občas podívali pod prsty, jestli náhodou neobírá firmu. Jasně, jde také jen o předsudek, zpronevěry peněz účetními se nedějí zdaleka tak často jako ve filmech. Obecně platí, že daňové poradenství od týmu profesionálů je důvěryhodnější a bezpečnější. Navíc vašemu podniku budou poskytovat cenné rady, které běžní pracovníci neznají. Třeba již zmíněný přesun sídla do zahraničí. U něj vám mohou pomoci vybrat nejvíce vhodnou zemi pro váš druh podnikání. Věřte, že jestli vyvážíte lodní turbíny, nebo provádíte montérské práce, je v daních v zahraničí velký rozdíl. Společnými silami však lze vybrat příhodnou destinaci, kde bude danění výhodnější a pravidla vás nebudou nijak omezovat.

Kdo bude můj pomocník?

Ještě stojíme před posledním problémem – jakého daňového poradce si vybrat? Můj osobní tip zní Moneus. Tato společnost si zakládá především na detailním poznání každého klienta, takže podle něj pak přesně nastaví daňovou politiku podniku. Všechno bude provedeno efektivně, abyste ušetřili čas i peníze. Jak sama o sobě píše – “Dokážeme zkrotit vaše daně.” A že daňové zákony jsou hodně divoký mustang, na němž se jen tak někdo neudrží.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..