Kladná stránka hazardních her: Pomáhaly utvářet vědu


Kladná stránka hazardních her: Pomáhaly utvářet vědu

Na hazardní hry společnost nahlíží obecně jako na něco negativního, špatného. Jenže i ony do našich životů něco přinesly. Někomu zábavu, dalšímu spoustu peněz a nám všem nové vědecké poznatky.

Ve spoustě hazardních her je matematika. Lze například poměrně snadno odvodit, že v ruletě má vždycky o trošku vyšší šanci na výhru online casina. Nebo proč je nemožné přelstít výherní automat. Ale nejen do matematiky hazardní hry v historii zasahovaly.

Za teorii chaosu vděčíme ruletě

V roce 1908 vydal matematik Henri Poincaré knihu „Science and Method“, v níž se zabýval lidskou schopností předpovídat. Poznamenal, že ruleta se nám zdá náhodná, protože na výsledek mají vliv malé rozdíly v počáteční rychlosti míče, které jsou velmi obtížně měřitelné a vůbec zpozorovatelné. Ve druhé polovině 20. století se závislost na počátečních podmínkách stala jedním ze základních pojmů teorie chaosu. A spojení s ruletou přetrvávalo. I průkopníci teorie chaosu v 70. letech minulého století trávili hodiny zkoumáním výsledků rulety. Měřili rychlost a učili se předpovídat výsledky.


Metoda Monte Carlo se v simulaci používá dodnes

Počítače hrají klíčovou roli ve vědě o pravděpodobnosti. Jedna z významných událostí na tomto poli se stala ve 40. letech minulého století díky matematikovi Stanislawovi Ulamovi. Miloval zdlouhavé výpočty. Kdysi hrál hru Canfield, což byla taková obdoba dnešního Solitaire, a přemýšlel, jaká je pravděpodobnost, že karty padnou takovým způsobem, aby šlo hru vyhrát. Než aby vše počítal, raději zkoušel hrát a zkoumal, co se stane.

V roce 1947 Ulam s kolegou Johnem von Neumannem vymysleli techniku „Monte Carlo“, která byla na původních myšlenkách souvisejících s kartami založená. Pomocí opakovaných počítačových simulací dokázali řešit problémy, jež byly pro tradiční matematiku příliš komplikované. Metoda Monte Carlo se od té doby používá v počítačové grafice, při analýze ohnisek chorob, ale i ve finančnictví.

Jak vidíte, hazardní hry do našeho světa přináší i spoustu dobrého.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.