Krácení odškodnění po autonehodě s ohledem na amortizaci


Krácení odškodnění po autonehodě s ohledem na amortizaci

Po dopravní nehodě bývá poškozeným nejčastěji uplatňovanou náhradou věcná škoda na vozidle. V řadě případů však nastává situace, že pojišťovna viníka nehody z tzv. povinného ručení krátí odškodnění věcné škody poškozeným, a to s poukazem na tzv. amortizaci.

Poškození vozidla a následná oprava

Vycházejme z této obvyklé situace. Při dopravní nehodě dochází nejčastěji k poškození vozidla. Poškozený dopravní nehodou si přitom nechává opravit své starší vozidlo s použitím nových náhradních dílů. Následně u pojišťovny viníka nehody žádá o náhradu peněžní částky, která byla pro opravu vozidla vynaložena.

V těchto případech přitom mnohdy dochází k tomu, že se pojišťovny rozhodnou pojistné plnění krátit. Zdůvodňují tento krok tím, že při využití nových náhradních dílů došlo ke zvýšení hodnoty vozidla. A poškozený se tak díky tomu bezdůvodně obohatil.


Takto se poškozený dostává do situace, kdy je nucen vynakládat své finance na úhradu celkové opravy vozidla po dopravní nehodě, kterou ovšem ani nezpůsobil.

Přístup pojišťovny není oprávněný

Část odborné veřejnosti tvrdí, že výše popsaný přístup pojišťoven není oprávněný. Krácení odškodnění pro tzv. amortizaci totiž nelze vždy vztahovat bez rozdílu na všechny případy. Opravou za použití nových náhradních dílů se totiž vozidlo zhodnotit může, ale i nemusí. A proto se nejedná o pravidlo, že se poškozený může bezdůvodně obohatit.

Jaké jsou rozhodnutí Ústavního soudu

Podobnou problematikou se již zabýval v minulosti Ústavní soud. V jednom ze svých rozhodnutí přitom uvádí, že v případě opraveného havarovaného vozidla je jeho hodnota nižší než ta původní před dopravní nehodou. Zhodnocení je tak velmi sporné, jelikož bylo de facto poškozenému vnuceno a ten neměl jinou možnost.

V praxi však bohužel pojišťovny neberou nález Ústavního soudu někdy v úvahu a pro krácení pojistného plnění i nadále velmi často využívají jako důvod právě poukaz na amortizaci. Pokud se jedná i o váš případ, obraťte se na specializovanou advokátní kancelář, která vám s touto problematikou pomůže.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..