Krevní plazma: Proč je darování skvělý nápad?

Krevní plazma: Proč je darování skvělý nápad?
Krevní plazma: Proč je darování skvělý nápad?

O darování krevní plazmy jste už určitě slyšeli. Ale zvažovali jste někdy, že byste ji darovali zrovna vy? Dovolte nám, abychom vás seznámili s důvody, proč je darování krevní plazmy skvělý nápad, a neměli byste s jejím darováním váhat ani minutu.

Darovat krevní plazmu můžete kdekoliv

Na úvod je důležité zmínit, že darovat krev a krevní plazmu můžete kdekoliv. Odběrová místa se totiž nachází po celé České republice – a podstoupení darování plazmy v Praze, Brně či Ostravě není problém. Pobočky odběrových míst se samozřejmě nachází i v menších městech. Najít si tedy s pomocí internetového vyhledávače můžete to, které máte nejblíž domovu. A věřte, že nedostatek krve je všude.

Neděláte to pro sebe

Hlavním důvodem, proč byste měli darovat krevní plazmu je to, že chcete pomoci lidem. Dárcovství krve a plazmy jsou totiž nesobecké činy, které zachraňují životy. Krevní plazma má ve zdravotnictví široké použití, a nelze ji nijak vyrobit. Kromě léčby rakoviny se používá také při náročných operacích. Vaší motivací by rozhodně neměla být finanční odměna, která je sice pěkná, ale neměla by v žádném případě sloužit jako hlavní důvod, proč chcete kus sebe darovat.

Dvě mouchy jednou ranou

Jelikož samotnému darování krevní plazmy předchází proces lékařských kontrol a dotazníků, můžete na dárcovství pohlížet jako na preventivní kontrolu u lékaře. Nejenom vaše krev je totiž před darováním podrobena důkladnému zkoumání. Po vyplnění vstupního formuláře jste podrobeni lékařské prohlídce, během které zjistíte například hodnoty svého krevního tlaku.

Následně vám bude odebrán vzorek krve, který bude poslán do laboratoře. Mezitím se můžete v klidu věnovat nějaké práci, která se dá vykonávat odkudkoliv, například se zaměřit na placené online průzkumy. Jakmile budou laboratorní testy hotové, z výsledku se dozvíte počet vašich krevních destiček a krvinek, a také, zda netrpíte nějakou nemocí, například virem HIV, syfilidou, žloutenkou a jinou krví přenosnou nemocí.

Nárok na den volna

Protože darování krevní plazmy je poměrně zdlouhavý proces, během kterého je vám odebráno tolik krevní plazmy, kolik vaše tělesné proporce dovolí, zabere vám samotný odběr přibližně hodinu. Těsně před ukončením odběru vám bude podán ohřátý fyziologický roztok, který zastoupí krevní plazmu, dokud se sama neobnoví, bude vám ošetřeno místo vpichu a poskytnuto malé občerstvení. Protože je darování krevní plazmy náročné a měli byste po odběru odpočívat, máte ze zákona nárok na den volna. Využijte ho ale opravdu tak, jak je doporučováno. Po odběru běžte dolů a odpočívejte.

Díky pravidelným odběrům budete zdravější

Protože existuje několik pravidel, kterými se musíte před odběrem řídit, dá se říct, že díky pravidelnému darování krevní plazmy budete vlastně pečovat o své zdraví. Mezi zásady, kterých je nezbytné se den před darováním držet, patří například:

  • nejíst žádné tučné pokrmy,
  • dodržovat pitný režim a vypít alespoň 3 litry vody,
  • nekonzumovat alkohol,
  • nekouřit,
  • nepít kofeinové nápoje,
  • nekonzumovat mléčné výrobky,
  • nebýt ve stresu.

Je tedy patrné, že pokud se stanete pravidelným dárcem, několik dní v měsíci se budete muset držet výše zmíněných doporučení, a omezit tak konzumaci alkoholu, cigaret, kofeinových nápojů a tučných jídel. Poděkují vám nejenom zaměstnanci odběrového centra, ale také vaše tělo.

Rozhodnete-li se darovat krevní plazmu, mělo by to být z těch správných důvodů. Neměli byste tento krok podstoupit pouze kvůli vidině peněz. Nýbrž z vlastního přesvědčení, že chcete někomu zachránit život. Přesvědčte se o tom, zda jste vhodný dárce, a podívejte se na další požadavky, které musíte splňovat.

Zdroj obrázku: RUCHUDA BOONPLIEN / Shutterstock.com

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..