Který druh barev zvolit na jednoduché obrazové malby?

Který druh barev zvolit na jednoduché obrazové malby?
Který druh barev zvolit na jednoduché obrazové malby?

Obrazová malba je jakýmsi vrcholem výtvarného umění, pokud se bavíme o kreslení obrazů jako takových. Vyžaduje velice dlouhou přípravu na menších formátech obrazů, než se dostanete opravdu k umělecké tvorbě na vysoké úrovni.

Obrazová malba je ale velice širokým pojmem, který obsahuje celou řadu více i méně obtížných technik. Jednotlivé techniky jsou přitom jen málo odlišné tím, jak se kreslí, ale velice odlišné materiálem, se kterým se pracuje a způsobem, jak se s podobnými barvami pracuje.

Jednoduché barvy s vysokým barevným kontrastem

Pokud chcete jednoduché kreslení, které ale má obsahovat celou řadu křiklavých barev, tak jsou pro vás naprosto ideální temperové barvy. Určitě si pamatujete i ze školy, že jsou tempery jednou z technik, která se učí víceméně jako první. Je to dáno hlavně tím, že se navzájem velice dobře míchají a případně není problém rozředit temperové barvy trošičkou vody. Hlavní uměleckou výhodou je především spektrum opravdu křiklavých barev. I mnozí pokročilí umělci tak používají temperové barvy především proto, že jsou zdrojem spousty originálních barev. Jsou tak vhodné na abstraktní, barevná díla.

Moderní akrylové barvy dokáží oslovit

Jedním z druhů barev, se kterými se pracuje hůř, jsou přímo akrylové barvy. Nevýhodou této techniky je fakt, že je základem akrylových barev chemická sloučenina. K jejich ředění je tak potřeba pracnějšího míchání, k jejich čištění potom ředidla. Jsou tak rozhodně obtížnější na práci než vodní barvy. U nich ale můžete počítat i s tím, že se postupem vysychání vody nebude zhoršovat barevná kvalita obrazu. K dispozici jsou navíc velice hezké sady akrylových barev, které nabídnou dostatek kreativních možností.

Tradiční olejové barvy pro experty

Oproti všem předchozím druhům barev, jsou olejové barvy specifické tím, že se s nimi pracuje opravdu obtížně. Jsou ale vrcholnou technikou, kterou používala nejen historicky, ale i dnes celá plejáda kvalitních umělců. I dnes jsou tak olejové barvy až překvapivě oblíbené, navzdory tomu, že se jedná o starší a velice obtížnou techniku obrazové kresby.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..