Kuše, nebo luky? S oběma zbraněmi získáte krásný koníček


Kuše, nebo luky? S oběma zbraněmi získáte krásný koníček

Lukostřelba je dodnes oblíbená zejména v Anglii, kde je považována za národní sport. I u nás se ale nachází dost nadšenců, kteří tuto starou zbraň používají, střílí závodně a rekreačně. Máte také chuť střelit si na terč? A tušíte, jestli pro vás bude lepší střílet z luku, nebo z kuše?

Dříve sloužily luky a kuše jako bojové a lovecké zbraně. Od těch dob prošly mnohými změnami, mají měřidla, vypouštěče, chrániče a další vychytávky, o nichž se mohlo našim předkům jenom zdát. Přesto není úplně snadné s nimi střílet.

Nemůžete čekat, že vezmete luk či kuši a trefíte se

Obě dvě zbraně jsou poměrně náročné. S luky je složité mířit a ovládat je. Kuše jsou jednodušší na ovládání, ovšem na míření také složité. Nelze říct, jaká varianta je lepší pro začátečníky. Záleží na účelu, osobních preferencích a síle v pažích. Střelba z kuše totiž vyžaduje sílu v rukou.

Než dokážete střílet jako Libuše Šafránková v Popelce, bude to chvíli trvat. Zřejmě i déle než chvíli. Střelba z luku i kuše je náročná a bez tréninku se v ní nikam neposunete.

Začněte nejlépe pod vedením odborníků

Jestliže vás střelba z luku či kuše láká, nejdříve si zjistěte, jestli ve vašem okolí není nějaký lukostřelecký spolek. Nejlepší je začít tak, že se pobavíte s odborníky. Poradí vám s výběrem a zároveň vám nabídnou místo, kam můžete chodit střílet. Luky i kuše jsou totiž zbraně, a to poměrně nebezpečné, takže nejlepší je, když s nimi střílíte pouze na střelnici.

Při střelbě na vlastní pěst buďte skutečně opatrní

Jestli si chcete pořídit luk, případně kuši jen na občasné rekreační střílení, klidně to udělejte. Dejte si však pozor při výběru, protože například luk se sílou tahu nad 33,7lbs je považován za zbraň kategorie D a podle toho se k němu musíte chovat. Nesmíte ho nosit na veřejnosti apod.

Největší opatrnost by však měla doprovázet samotnou střelbu. Jako začátečník se určitě netrefíte vždy do terče, kam poletí šípy, které terč minou? Co je za vaším terčem? Ideálně by to měl být svah či něco, co šípy zastaví. Kuše ani luky nepatří do rukou každého, chovejte se s nimi zodpovědně.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..