Kvasinková infekce je nepříjemné onemocnění, ale dá se účinně léčit

Kvasinková infekce je nepříjemné onemocnění, ale dá se účinně léčit
Kvasinková infekce je nepříjemné onemocnění, ale dá se účinně léčit

Také už jste zažila nepříjemný pocit svědění nebo pálení, výtok a nepříjemný odér ve vašich intimních partiích? S největší pravděpodobností se jednalo o kvasinkovou infekci. Toto onemocnění je nepříjemné, ale naštěstí se mu dá účinně předcházet, nebo jej snadno vyléčit, pokud už jste tento zánět dostala.

Co je kvasinková infekce?

Obecně se jedná o všechna onemocnění způsobena kvasinkami, kdy je nejčastěji napadena intimní oblast a zevní pohlavní ústrojí. Nicméně toto onemocnění se v ojedinělých případech může projevit i v ústech nebo trávicím traktu. Obvykle se jedná o přemnožení kvasinek druhu Candida Albicans nebo Candida Glabrata. Pokud se kdekoliv na těle tyto druhy přemnoží, vznikne jiné pH a nechtěná kvasinková infekce je na světě.

Jaké jsou projevy kvasinkové infekce?

Kvasinkové infekce během života postihnou až 75 % žen a rády se vrací. Mají hned několik projevů, podle nichž je poznáte:

  • Pálení, svědění nebo bolest v intimní oblasti, mnohdy tyto problémy bývají až nesnesitelné.
  • Nepříjemný zapáchající výtok, který může být hrudkovitý.
  • Nevzhledný povlak na jazyku a zápach z úst.
  • Problémy se zažíváním.
  • Někdy se projevuje i jako kožní infekce.

Co způsobuje kvasinkovou infekci?

Kvasinková infekce je v podstatě vaginální mykóza, jež je důsledkem hlavně nezdravého životního stylu, ale může být projevem i závažnějšího onemocnění, jako je cukrovka.

Nejčastěji je ale její příčinou:

  • Málo pohybu – pokud tělu nedopřejete dostatek pohybu, vytváříte vaginální mykóze ideální prostředí.
  • Špatné spodní prádlo – toto je častý faktor nechtěného onemocnění, ale bývá mnohdy opomíjen. Spodní prádlo z neprodyšného materiálu způsobuje zapaření, a to je živná půda pro kvasinky.
  • Sexuální styk – ten sám o sobě nevytváří toto onemocnění, ale stává se častým přenašečem. Proto byste se neměla s partnerem milovat do doby, dokud nebudete úplně zdravá, jinak si toto onemocnění budete neustále předávat. Váš partner může být pouze nosičem, takže u něj nemusí mít infekce žádné příznaky.
Kvasinková infekce je nepříjemné onemocnění, ale dá se účinně léčit

Jak se zbavit kvasinkové infekce

Na tuto nemoc existují léky, které vás dokážou problému zbavit během několika dnů. Některé jsou na předpis, jiné jsou volně dostupné v lékárnách. Léky samy o sobě však problém, hlavně s infekcí, která se neustále vrací, nevyřeší.

Měla byste si dopomoct také obecně zdravou životosprávou a dietou. Nejdůležitější však je, abyste neodkládala návštěvu u lékaře a navštívila jej hned, jak se dostaví první příznaky nemoci.

Dietou proti kvasinkové infekci

Nejjednodušší způsob, jak předcházet tomuto nepříjemnému onemocnění, je dieta. Kvasinky se živí cukrem a mají nejraději kyselejší prostředí. Omezte cukry i bílé pečivo na minimum. Za to jezte více ořechů, masa a zeleniny. Z ovoce si vybírejte pouze citrusy a banány, ale jiné tropické plody ne. Nejvíce je tělo ohroženo v době snížené imunity. Proto dbejte na to, abyste byla ve fyzické i duševní pohodě.

Jak se účinně bránit proti návratu kvasinkové infekce?

Pokud jste už kvasinkovou infekci prodělala, pokuste se nejprve zjistit, čím to bylo zapříčiněno – a pro příště se tomu pokuste vyhnout. Také nedělejte zbytečné výplachy, ale dbejte na pravidelnou hygienu. V obchodě si kupte speciální přípravky na mytí intimních partií. Obyčejná mýdla na tyto partie nejsou příliš vhodná – a mohou vám ještě více uškodit. Zkuste například využít i koloidní stříbro, které bude mít na vaši intimní oblast blahodárné účinky.

Kvasinková infekce je velmi nepříjemné onemocnění, ale dá se proti němu účinně bránit, jen je důležité ji podchytit včas, aby se z toho nestalo chronické onemocnění, nebo nepřešla v daleko závažnější problém, se kterým byste se mohla léčit i několik měsíců. Hlavně v těhotenství o sebe dbejte, protože v této době je vaše tělo k tomuto onemocnění náchylnější.

Zdroj obrázku 1: {My Ocean Production} / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: {Siriluk ok} / Shutterstock.com

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..