Matrace a polštář: základ zdravého spaní

Matrace a polštář: základ zdravého spaní
Matrace a polštář: základ zdravého spaní

Bez řádného spánku a odpočinku se lidské tělo neobejde. Ve spánku trávíme až třetinu života a není žádné jiné místo, které využíváme a kam se vracíme s takovou pravidelností jako je postel. K tomu, aby byl spánek opravdu kvalitní a zdravý, je ale třeba mít opravdu dobrou postel. A tu tvoří kromě její konstrukce také matrace. Právě na ní a na polštáři z velká míry záleží to, jak dobře se vyspíme.

Vhodná matrace pro kvalitní spánek

Kvalitní matrace by měla splňovat hned několik parametrů:


  • Dostatečná velikost: pro velikost matrace platí, že šířka jednolůžka by měla být 90 cm, u manželské postele minimálně 160 cm. Matrace by měla být také o nějakých 20 cm delší, než je velikost člověka, který na ní bude spát.
  • Opora pro páteř: matrace musí tělu poskytovat dostatečnou oporu, nesmí se příliš prohýbat, přesto se ale musí tělu přizpůsobit. Lehčí lidé by měli využívat spíše měkčí matrace, těžší spáči by měli volit tvrdší matrace. Ze stejného důvodu by také neměla být výška matrace nižší, než 20 cm.
  • Matrace na dvojlůžko s dvojitou tvrdostí: Pokud je rozdíl hmotností dvou lidí spící na dvojlůžku hodně rozdílný, vyplatí se uvažovat buď o dvou samostatných matracích, případně matraci s různou tvrdostí obou polovin.
  • Antialergenní: V případě, že jste alergici, je třeba, aby byla matrace vyrobena z antialergenních materiálů.

Na výběru si dejte vždy záležet a porovnejte nabídky více dodavatelů, třeba v tomto katalogu pohodlných matrací.

I na polštáři záleží

Výběr polštáře na spaní řada lidí podceňuje i přesto, že je pro kvalitní spánek stejně důležitý jako matrace. Je třeba vybírat takový, při jehož použití máte celé své tělo v jedné rovině, tj. ani zakloněnou hlavu, ani hlavu příliš přitaženou k hrudníku. I při výběru polštáře lze s výhodou využít internetových katalogů.

Zdroj obrázku:

Africa Studio / Shutterstock.com

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..