Na památky se letos v noci pravděpodobně nepodíváme

Na památky se letos v noci pravděpodobně nepodíváme
Na památky se letos v noci pravděpodobně nepodíváme

Ceny energií znepokojují nejednoho člověka. Stejně tak musí o energiích přemýšlet i města a správci různých památkových budov. Nemalou úsporu může přinést LED veřejné osvětlení, které nahradí to stávající. Instalace a pořizovací náklady sice mohou být vysoké, nicméně LED světla jsou úsporná, a navíc téměř bezúdržbová. Vydrží svítit déle, takže jejich náhrada bude trvat delší dobu, čímž se ušetří také za pracovníky, kteří by museli provést náhradu.

Ceny energií zhasnou nad památkami

 Pokud jezdíte v noci kolem nějaké památky, mohli jste si až dosud užívat nádherný výhled na osvětlenou památku – hrad, kostel, muzeum a další. Avšak při současných vysokých cenách energií představitelé města a správci veřejných budov musí přemýšlet, co je zbytečné a co nezbytné. A svícení na památky se čím dál více považuje za plýtvání energiemi. LED osvětlení by mohlo přinést určitou peněžní úlevu, například venkovní LED reflektor se doslova nabízí, avšak ani tak nejsou nulové.

Způsoby, jakými se města snaží ušetřit

Pomineme-li již zmíněné LED varianty klasického osvětlení, ušetřit se dá taktéž regulací délky svícení. Památky se tak nemusí do tmy ponořit zcela. Takováto úspora byla zavedena v hlavním městě Praze již v loňském roce. Až do té doby byly památky osvětleny až do jedné hodiny ranní. Loni už to bylo pouze do dvaceti tří hodin a od letošní zimy už si výhled na osvětlené památky užijeme jen do dvaadvaceti hodin. Výjimku tvoří Pražský hrad, který je osvětlen do půlnoci. Ostatní města si o osvětlení rozhodují sami.

Jak jsou na tom další města

Tak například město Olomouc financuje osvětlení pouze tří památek. A toto osvětlení nijak regulovat nebude, protože podle zástupců města by úspora byla zanedbatelná. Například hrad Bouzov ale šetřit musí, a to navzdory skutečnosti, že nedávno investoval do nového osvětlení přes dva miliony korun. Osvětlení je tak omezenou pouze na příjezdovou cestu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..