Několik metrů brzdné dráhy navíc: to jsou opotřebované tlumiče

Několik metrů brzdné dráhy navíc: to jsou opotřebované tlumiče
Několik metrů brzdné dráhy navíc: to jsou opotřebované tlumiče

Tlumiče u auta se řadí mezi jednu ze základních součástek, která je potřebná pro bezpečný provoz vozidla, každé značky – ať už se jedná o Audi nebo třeba Mercedes. Víte, co může zapříčinit jejich opotřebování? Jak se tomu vyhnout?

Projdete STK, ale v bezpečí nejste

I tlumiče, které jsou poškozené, mohou projít STK. Ano, skutečně je to tak. Dle platné legislativy jsou totiž tlumiče pérování podle našich českých zákonů v pořádku do té doby, dokud netečou. Stanice technické kontroly vás tak skutečně pustí dále. V bezpečí ale rozhodně nejste, protože poškozené tlumiče dokáží do velké míry změnit jízdní vlastnosti a tím i bezpečnost vozidla.

Prvně tečou, poté se pokazí? Už dávno ne

V dobách před několika desítkami let bylo běžné, že tlumiče nejdříve začaly téci, poté až se objevily první projevy ztráty jejich funkčnosti. Již v době, kdy byla na trh uvedena Škoda Fabie, se tato situace změnila. Automobilky totiž začaly používat plynokapalinové tlumiče. A ty tečou jen zřídkakdy. To ale znamená jediné – ztrátu jejich funkčnosti na první pohled jen stěží poznáte. Jistota je pravidelná kontrola vozidla v servise, kde vám zjistí, jak na tom tlumiče jsou.

Prodlužuje se brzdná dráha

Zatímco na rovném povrchu zastavíte s tlumiči, které jsou v pořádku, za několik desítek metrů, v případě jejich poškození máte zaděláno na problém. S poškozenými tlumiči se totiž brzdná dráha ještě dále prodlužuje. A ne zrovna zanedbatelně. Uvádí se, že vozidlo s vadnými tlumiči prodlouží svou brzdnou dráhu až o několik metrů. V případě jízdy ve městě je vám asi jasné, že to nemůžete dopustit.

Nebezpečné chování vozidla

Samozřejmě nemusíte poznat ihned, že se s tlumiči něco děje. Ještě před tím, než se objeví bouchání, se totiž dostavují pomalé změny v chování vozidla. Volant začíná vibrovat. Auto vás nechává na holičkách v případě výjezdu ze zatáčky. Nebo zjistíte, že vozidlo na cestě dosti zvláštně plave. Postupně se tento stav zhoršuje.

Výměna tlumičů se doporučuje každých 20 tisíc kilometrů. Jejich opotřebení odhalí profesionální servis.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..