Není malířské plátno, jako malířské plátno. Zvolte si to správné pro vaše kresby

Není malířské plátno, jako malířské plátno. Zvolte si to správné pro vaše kresby
Není malířské plátno, jako malířské plátno. Zvolte si to správné pro vaše kresby

Malířská plátna jako taková se mohou na první pohled zdát jako dost jednoduchý sortiment. Kdokoliv ale někdy maloval, nebo se věnuje umění, ví dobře, že to zdaleka tak jednoduché není. Plátna mohou být z různých materiálů, což může ovlivňovat jeho vlastnosti a vhodnost, pro jednotlivé kreslířské techniky.Vedle toho ale musíme počítat i s tím, že se na různé kresby hodí i různě velká a orientovaná plátna, nebo jejich provedení.

Kdy volit plátno bez rámu?

Důležitou otázkou je, kdy volit plátno s rámem a kdy bez rámu. Na jednu stranu se dá říct, že se tady jedná především o preference umělce, popřípadě klienta, pokud je kresba objednávaná. Ale jsou příležitosti, pro které jsou jednotlivé druhy víceméně nevhodné.

Pokud začneme od plátna bez jakéhokoliv rámu, tak se nejspíše budeme zaměřovat na scenérie a zákoutí. Ta jsou sama o sobě dost omezená prostředím a navíc je lze lemovat místností v případě zákoutí, nebo stromovím a přírodními prvky v případě scenérií. Volné malířské plátno bez rámu navíc dává zajímavou možnost zakončení malby s 3D efektem po stranách plátna.

Kdy naopak volit plátna v rámu?

Teď se ale přesuneme naopak na druhou stranu. A to k tématu, kdy volit plátna s rámem. Upřímně bychom měli vždy, a to bez výjimky, volit plátna s rámem v případě portrétů. Portrét je totiž specifickou kresbou se zaměřením na osobu, či zvíře. A pokud nemáme specifické případy, tak zde není možnost portrét kvalitně obejmout kresbou jako takovou. O to se ale postará malířské plátno v rámu. To dokáže výborně ukončit kresbu a díky tomu jí dát dokonalý poslední efekt, který by jinak vždycky chyběl.

Z čeho se vůbec malířská plátna vyrábějí?

Většinou stačí plátna ze standardní výroby, protože kombinace látek dobře přijímá všechny standardně používané barvy. Klasická malířská plátna se vyrábějí z kombinace bavlny a lnu. Díky tomu disponují dostatečným savým efektem, při zachování jemného a hladkého povrchu. Jejich kvalitu navíc podporuje vysoká hustota tkaniny, která zaručuje její výdrž při kresbě i následném přenášení malby.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..