Není tiskárna jako tiskárna: Zjistěte, jaké existují druhy 

Není tiskárna jako tiskárna: Zjistěte, jaké existují druhy 
Není tiskárna jako tiskárna: Zjistěte, jaké existují druhy 

Tiskárny se staly běžnou součástí našich životů – využíváme je doma, ve škole i vpráci. Existuje několik druhů tiskáren, které fungují na odlišných principech. Vtomto článku se zaměříme na pět nejčastěji využívaných typů, popíšeme princip, na jakém fungují, a prozradíme vám jejich hlavní výhody. 

Jehličková tiskárna 

Jehličkové tiskárny jsou jedním z prvních typů tiskáren, které se dostaly mezi širokou veřejnost. Princip jehličkové tiskárny spočívá ve využívání malých jehlic, které vytváří na papír tlak, díky kterému vzniká grafický výstup. Díky jehlicím, kterých je v hlavici tiskárny nejčastěji 24, je možné tisknout text i obrázky.  

Od jehličkových tiskáren se v dnešní době opouští kvůli nízké kvalitě tisku. Přesto jsou stále využívané v kancelářích na dokumenty, kde je potřeba vytvořit identickou kopii pomocí průpisového papíru.  

Inkoustová tiskárna 

Inkoustové tiskárny našly využití v domácnostech a kancelářích díky cenové dostupnosti a relativně vysoké kvalitě tisku. Princip inkoustové tiskárny spočívá ve využití tiskové hlavy, ze které vystřikuje inkoust mikroskopickými tryskami na papír. Díky inkoustovým tiskárnám je možné tisknout barevně s vysokým rozlišením. 

Tento typ tiskárny se běžně využívá nejen na tisk barevných dokumentů, ale i na tisk fotografií

Multifunkční inkoustová tiskárna 

Multifunkční inkoustové tiskárny jsou nadstavba klasických inkoustových. Jedná se o tiskárny, které kromě tisku mohou skenovat, kopírovat nebo faxovat dokumenty. Využití našly především v domácnostech a menších kancelářích, které potřebují multifunkční zpracování dokumentů.  

Laserové tiskárny  

V laserových tiskárnách probíhá tisk pomocí vytváření obrazu na vodivém válci tiskárny, který osvitem mění elektrický odpor. Z válce se následně obraz přenese na papír pomocí práškového toneru, který se v ozářených místech válce zachytí. Prášek je po přenesení do papíru zažehlený pomocí zažehlovacího válce. 

Laserové tiskárny tisknou ve vysoké kvalitě a jsou rychlé, takže se využívají zejména pro tisk velkého množství materiálů. Díky těmto vlastnostem našly využití v mnoha kancelářích a profesionálních studiích.  

LED tiskárna 

LED tiskárny jsou vylepšené laserové tiskárny, které místo laseru ozařují válec pomocí LED diody. Princip LED tiskáren je tedy stejný, jen je možné ozařovat válec rychleji. Oproti laserovým tiskárnám jsou LED tiskárny menší a tišší, při zachování stejné kvality tisku.  

Protože každý typ tiskárny má jiné výhody a nevýhody, je dobré si před zakoupením ujasnit, co chcete na tiskárně tisknout a vjaké kvalitě. Jehličkové tiskárny jsou ideální pro tisk průklepových dokumentů, inkoustové naopak pro fotografie. V případě, že byste chtěli tisknout ve větších objemech, je vhodné sáhnout po laserové nebo LED tiskárně.  

Pokud potřebujete poradit, najít tiskárnu nebo spotřební materiál pro tisk, navštivte web Copy General kde najdete širokou škálu produktů a služeb pro vaše tiskové potřeby. 

 Zdroj foto: Eakrin Rasadonyindee / Shutterstock.com

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..