Co nesmí na vánoce chybět?

Co nesmí na vánoce chybět?

Co nesmí na vánoce chybět?

Každý rok se všichni těšíme na vánoční svátky. Nezáleží na tom, jestli jsme mladí nebo staří, protože vánoce jsou důležité pro každého z nás. Je to čas klidu, pohody, dobrého jídla a hlavně příležitost, jak strávit čas se svou rodinou. Existuje několik věcí, které nesmí na vánoce chybět.

Vánoční stromeček

Může být vysoký až ke stropu, ale klidně postačí i menší, důležité je, aby byl součástí vánoc a také pěkně nazdobený. Právě v tom tkví jeho tradice. Můžete pořídit smrček, jedličku nebo borovičku. K nejhezčím a nejvíce oblíbeným ozdobám patří mašličky, řetězy a kouličky mnoha velikostí. Kdo chce, může si stromek nazdobit perníčky a sušeným ovocem, tak jako se to dělalo dříve. Na špičku stromku nezapomeňte umístit zlatou či stříbrnou hvězdu. Konce větviček dozdobte svíčkami nebo vánočním osvětlením.

Jesličky

Chcete-li prožít vánoce se vším všudy, pak nesmíte zapomenout na Betlém, který si doma vystavíte. Může být z papíru, ze dřeva či perníkový, to nehraje žádnou roli, jen když bude co obdivovat. Zejména naše nejmenší baví sledovat hemžení různých postaviček po chlévě, kde v jesličkách spí právě narozený Ježíšek. Mnoho lidí má výrobu betlému s jesličkami jako koníček. Můžete je rovněž vidět na různých vánočních výstavách, náměstích a také v muzeích.

  • Jedním z nejcennějších betlémů u nás, je Proboštův mechanický betlém, jenž si můžete prohlédnout v Muzeu betlémů v Třebechovicích.

Adventní věnec

Stal se symbolem vánoc a také hezkou dekorací na svátečně prostřeném stole. Vždy, když nastane první adventní neděle, měla by se rozsvítit první svíčka, která se nazývá svíce proroků (symbolizuje proroky, zejména Izaiáše, kteří stojí za předpovědí o narození Krista).

  • Druhá svíce představuje lásku, bývá označována jako betlémská a je symbolem Ježíškových jesliček.
  • Třetí adventní neděli ztvárňuje pastýřská svíčka, jež zastupuje radost ze života.
  • Čtvrtá a poslední svíce je tzv. andělská, která symbolizuje pokoj a mír.

Jmelí

Větvička jmelí, ať už klasického nebo ve zlatě, by mělo viset v každé domácnosti. Říká se, že čím více bobulí se na větvičce nachází, tím větší štěstí budete v příštím roce mít. Od pradávna se o jmelí tvrdí, že má léčivou čarodějnou moc a je tajuplné. Dávní učenci v podobě druidů dokonce jmelí považovali za posvátnou rostlinu, byli totiž přesvědčeni, že dokáže odehnat veškeré zlo.


Vánoční cukroví

Poslední a neméně důležitá věc, bez které by vánoce neměly tu správnou sváteční atmosféru. Všude se line vůně skořice, vanilky, hřebíčku, anýzu, rumu a mnoho dalšího. Na svátečním stole by rozhodně nemělo chybět. V minulosti, bylo cukroví jedním z ochranných pokrmů proti temným silám, a když byl zimní slunovrat, tak se vždy zavěsilo na stromy v sadech, na dveře, do chléva, v pokojích i v kuchyních. V 19. století se cukroví vytvářelo ze sušeného či kandovaného ovoce. Většinou se z něj vyráběly figurky, které byly používány pro děti na hraní. V té době se těšily velké oblibě také perníčky, a to nejen jako pamlsek, ale rovněž jako ozdoba na stromeček.

  • Existuje pověra, která říká, že pokud jde pečení vánočního cukroví hladce, čeká na vás šťastný rok, když se něco připálí nebo popraská, je to známka toho, že rodinu čeká pohroma.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..