Nová zelená úsporám: na co všechno můžete dostat dotaci od státu

Nová zelená úsporám: na co všechno můžete dostat dotaci od státu
Nová zelená úsporám: na co všechno můžete dostat dotaci od státu

Program Nová zelená úsporám je určen pro ty, kteří se snaží snížit energetickou náročnost svého domu na minimum. Tato varianta je obvykle finančně náročnější, avšak v budoucnu dokáže ušetřit peníze za energie. Úsporné stavby obvykle využívají hned několik zdrojů obnovitelné energie, které vám pomohou ušetřit. To se hodí zejména v období, kdy ceny energií prudce rostou.

Zateplení

Jednou z možností, na kterou můžete dostat státní dotaci, a to až ve výši 50 % vašich celkových nákladů, je zateplení. Nezáleží na tom, zda budete zateplovat podlahy, strop nebo stěny. Čím vyšší energetické úspory dosáhnete, tím vyšší dotaci na zateplení můžete získat. Výše dotace závisí samozřejmě také na velikosti zateplované plochy a také na kvalitě použitých materiálů.

Novostavba

Při stavbě energeticky úsporné stavby můžete také získat jednorázovou dotaci, a to ve výši 200 000 Kč, 350 000 Kč nebo 500 000 Kč. Opět bude záviset na tom, jaké energetické úspory v konečném důsledku dosáhnete. Žádost o dotaci na novostavbu může podat první vlastník nebo stavebník rodinného domu, popřípadě nabyvatel rodinného domu, který dům koupil od prvního vlastníka či stavebníka do dvou let od dokončení stavby.

Kotle, kamna, tepelná čerpadla

Neekologické kotle je možné vyměnit za určité typy novějších zdrojů energie – což vám pomůže ušetřit měsíční náklady na energie. Navíc můžete získat státní dotaci ve výši od 30 000 až do 100 000 Kč v závislosti na tom o jakou výměnu se bude jednat.

Fotovoltaické systémy

Také instalace fotovoltaické elektrárny může být způsobem, jak si vyrobit vlastní energii. Abyste mohli získat tuto dotaci ve výši 40 000 až 200 000 Kč, musí být vaše fotovoltaická elektrárna postavena zejména za účelem použití v daném domě. O dotaci žádá vlastník stávajícího rodinného domu nebo novostavby. Také příprava teplé vody prostřednictvím solárního ohřevu nebo tepelného čerpadla podléhá zvláštní dotaci.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..