Olej nebo akryl: Které barvy jsou vhodné pro začátečníky?


Olej nebo akryl: Které barvy jsou vhodné pro začátečníky?
Olej nebo akryl: Které barvy jsou vhodné pro začátečníky?

Řada začínajících malířů stojí před těžkým rozhodnutím, a to zda-li má zvolit olejové nebo akrylové barvy. V článku vám tento problém pomůžeme vyřešit.

Když zrovna začínáte s malováním, je velice těžké vybrat správný druh barev. Na trhu jich naleznete nepřeberné množství. V konečném součtu se ale jejich výběr smrskne především na akrylové barvy a olejové barvy. Který druh je lepší právě pro vás a proč byste ho měli používat? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Vlastnosti akrylových a olejových barev

Pojďme si nejprve shrnout základní vlastnosti obou jmenovaných. Akrylové barvy se mohou pyšnit podobnými výhodami jako akvarelové barvy koh-i-noor. Jsou vhodné pro začátečníky, protože rychle schnou a dobře se s nimi maluje. Barvy jsou navíc voděodolné, připomínající plast. Jakmile tedy něco nakreslíte, nemusíte se bát, že byste vaši malbu zničili vodou.

Olejové barvy jsou úplně jiné. Jejich výrobci totiž předpokládají, že budete využívat právě jejich dobré rozpustnosti. Oproti akvarelu a akrylu se ale nerozpouští ve vodě. K jejich ředění budete potřebovat olej. I díky němu mají specifickou vůni.

Lepší umývání štětců

Akrylové barvy jsou vhodné pro začátečníky i z jiného důvodu. Štětce od akrylu totiž snadno umyjete ve vodě. Olej naopak vodu odpuzuje. Takže abyste svoje štětce vůbec umyli, budete potřebovat ředidlo. Doba schnutí akrylových barev je navíc velice rychlá. Pohybuje se v horizontu několika desítek minut.Olejové barvy schnou velmi pomalu, i několik dnů až týdnů.

To ale zkušení malíři považují za výhodu. Právě díky jejich pomalému schnutí můžete malbu z olejových barev upravovat ještě dlouhou dobu. Zato na akryl už není možné sáhnou. Obecně se ale udává, že pro začátečníky jsou mnohem lepší akrylové barvy. Svou konzistencí a vlastnostmi připomínají tempery, se kterými jsme všichni pracovali. Pokud už ale máte nějaké zkušenosti, nebojte se sáhnout po olejových barvách. A to možná i jako naprostí začátečníci. Jednou si totiž budete muset umazat ruce, pokud chcete být opravdu dobrý malíř.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..