Patent nelze získat opravdu na cokoliv. Na co ale patent můžete zajisté získat?

Patent nelze získat opravdu na cokoliv. Na co ale patent můžete zajisté získat?
Patent nelze získat opravdu na cokoliv. Na co ale patent můžete zajisté získat?

Patent je jednou z nejstarších a nejfunkčnějších obranných možností, jak můžete svojí konkurenci zabránit v opisování. Patentovat můžete různé postupy, ale musí splňovat velice důležité parametry. Jedním z nich je například originálnost a inovativnost. Nelze si zkrátka patentovat něco, co už bylo vymyšleno nebo nevychází jasným způsobem z vlastních hodnot.

Dnes se tak podíváme na to, co můžete patentem chránit. A to především proto, že se jedná o jedinou mezinárodně uzákoněnou možnost ochrany různých postupů a procedur.

Technologie výroby a nové výrobky

Nemusíme se nutně bavit o technologiích jako takových, abychom mohli patent plnohodnotně využít. Zcela naopak se mohou výrobky nebo technologie výroby týkat i celé řady neprůmyslových oblastí. Může jít kupříkladu o specifickou výrobu některých surovin. Typickým příkladem mohou být procedury, které mohou vést ke zlepšení vlastností některých typů výrobků, nebo dokonce v plném rozsahu k jejich zisku. Patent tak může ochránit kompletně celý proces nejen samotné výroby, ale v případě vhodnosti také samotný výrobek jako takový.

Chemie a medikamenty

Další oblastí, kde se patenty používají opravdu extrémně hojně, je oblast chemické výroby a medikamentů. V rámci chemického průmyslu se dají patentovat především nově vynalezené chemické sloučeniny. V rámci medikamentů to funguje vlastně stejně, protože nová léčiva zpravidla vycházejí hlavně z křížení vícero léčivých látek a jejich hlavních benefitů. Díky tomu by patentová kancelář neměla mít problém obstát s patentem podobných výrobků.

Lze patentovat software?

V rámci informačních technologií se můžeme jednoduše dostat k otázce, jestli mohou být také samotné softwarové pokroky zabezpečené pomocí patentu. V takovém případě patentová kancelář Praha musí odvést mnohem lepší práci a jsou zde velice náročné požadavky na to, aby bylo možné opravdu patent poskytnout. Důvodem je především ten fakt, že je zde velice tenká hranice v tom, kdy mohou být jednotlivé části software patentované jako zcela inovativní a zároveň nejsou nějakým způsobem kopií cizí aktivity.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..