Jak pečovat o pokojové rostliny v zimě?


Jak pečovat o pokojové rostliny v zimě?
Jak pečovat o pokojové rostliny v zimě?

Zima je pro rostliny obdobím klidu, neboť přestávají růst a mění se i jejich potřeba zálivky a výživy. To však neznamená, že o ně přestanete pečovat, jen jim musíte zajistit vhodné podmínky, které jim pomohou přezimovat a na jaře zase vyrašit v plné síle. Na co si dávat pozor?

Výběr vhodného stanoviště

To co rostlina v zimě potřebuje nejvíce je světlo, proto jí musíte najít takové místo, kde bude mít světla dostatek, ale zároveň nebude stát v průvanu, když otevřete okno. Pro zimní pěstování rostlin je ideální teplota kolem 18°C. U některých druhů rostlin je však potřeba pro přezimování větší chlad, jinak se může stát, že nebudou na jaře či v létě kvést.


Přiměřená zálivka

Nic se nesmí přehánět a u zimní zálivky to platí dvojnásob. Musíte jí snížit zcela na minimum a zalévat tak, že bude substrát jen mírně vlhký. Nikdy nesmí být příliš mokrý či rozmáčený. Pokud si nejste jistí, kolik vody rostlina potřebuje, zkuste do substrátu zabořit prst a zjistit, jak je vlhký. Vždy platí, že je lepší rostlinu nezalít, aby trochu uvadla, než když jí přelijete. Rostlina může být při přelití substrátu napadena škůdcem, nebo jí začnou hnít kořeny či dokonce kmínek. V neposlední řadě jí můžete přílišnou zálivkou i zabít. Přizpůsobte zálivku tomu, jaká je v místnosti teplota. Čím je nižší, tím méně zalévejte.

Vegetační klid

Rostlina potřebuje odpočinek, proto jí nezatěžujte zbytečnou aplikací hnojiva. Nejlepší je hnojit na jaře či na podzim. Příliš vhodné není ani případné přesazování rostliny. Výjimkou je jedině výměna příliš mokrého substrátu, aby nedošlo k úhynu rostliny. Pokud to tedy není nezbytné, nechte přesazování či množení rostlina až na jaro.

Vlhkost vzduchu

Nejhorší je pro pokojové rostliny suchý vzduch z ústředního topení, čemuž se ale v zimě nevyhnete, neboť topná sezóna jede na plné obrátky. Rostlinám prospěje pravidelné rosení listů například rozprašovačem. Existují samozřejmě i zvlhčovače vzduchu, které můžete do domácnosti pořídit. Jestliže má rostlina málo vlhka a stanoviště, které jste jí vybrali je příliš suché, budou jí hnědnout

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..