Podle čeho se řídit při výběru LED pásek

Podle čeho se řídit při výběru LED pásek
Podle čeho se řídit při výběru LED pásek

LED pásky v posledních letech zaznamenávají velký zájem o ně. Kupují si je nejen mladí lidé do svých moderních příbytků, ale také je instalují na kuchyňskou linku. Oblíbené jsou třeba podsvícené úchytkové profily. Jejich konstrukce je naprosto jednoduchá, je to jenom ohebný, pružný a velice tenký pásek, který je osázen LED diodami po celé své délce. Lze ho snadno nalepit na povrch, stejně snadno s ním lze olepit zrcadlo nebo ho do přijatelné délky zkrátit. Je to opravdu velice jednoduché, jen jeho výběr je trochu složitější.

Co hraje roli při výběru LED pásek

I když by si člověk řekl, že jen vezme pásku a jde k pokladně, není to tak. LED pásky musí splňovat několik kritérií, respektive na tři taková kritéria se musíte dívat. Těmito kritérii jsou stupeň ochrany, dále svítivost a do třetice barva.


Co je to stupeň ochrany?

Stupněm ochrany se rozumí dvojpísmenová zkratka IP. Jedná se o parametr, který mluví o odolnosti LED pásek proti okolním vlivům. Konkrétně tedy máme na mysli vniknutí vody, vniknutí prachu nebo čehokoli jiného a pro LED pásku cizího. Na LED páscích najdete vždy dvě čísla, kdy jedno znamená ochranu před nebezpečným dotykem a vniku cizích těles, druhé pak značí stupeň ochrany proti vniku vody.

Dnes lze pořídit LED pásky jak bez krytí, tak s krytem. První modely nejsou nijak chráněny vůči vodě, druhé zabraňují nejen vniknutí tryskající vodě, ale taktéž vniknutí prachu do pásky.

Co je to svítivost?

Svítivostí se zase rozumí intenzita vydávaného světla. Většinou se svítivost udává v takzvaných lumenech, proto se i značí zkratkou zmíněného slovíčka. Obecně platí, že čím vyšší hodnota je, tím jasnější a intenzivnější světlo LED pásky vyzařují. Jestliže mají LED pásky nízkou svítivost, jsou určeny spíše pro dekorativní účely. Jestliže ale mají vysokou hodnotu, můžeme jimi klidně ozářit pracovní plochu kuchyňské linky.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..