Pořizujete si žumpu? Poradíme vám

Pořizujete si žumpu? Poradíme vám
Pořizujete si žumpu? Poradíme vám

Přemýšlíte, kolik asi tak stojí stará dobrá žumpa na odpadní vody? Možná se budete divit – samotná nádrž sice stojí pár tisícovek, náklady na provoz bezodtoké jímky se však mohou každý rok vyšplhat až na 40 tisíc korun. Jak je to možné? Cena žumpy se totiž z velké části odvíjí od nákladů na její vývoz.

Co je žumpa?

Žumpa je tradičním řešením likvidace odpadních vod u starších nemovitostí a rekreačních objektů. Představit si ji můžete jako betonovou či plastovou nádrž, do které ústí veškeré odpadní vody z domácnosti. Jelikož se jedná o bezodtokou nádrž, odpadní vody v ní zůstávají až do doby, než je odčerpá fekální vůz.

Jaká je cena žumpy?

Samotná jímka na odpadní vody stojí v rozmezí 8–70 tisíc korun v závislosti na objemu nádrže (od 1 m³ až do 25 m³) a jejím materiálu. Zatímco plastovou nádrž pořídíte poměrně levně, za betonovou jímku si logicky připlatíte. 

Velikost žumpy se bude lišit podle toho, zda ji chcete vyvážet jednou za 14 dní či jednou za dva měsíce. Standardně se počítá s vývozem 1x za 14–21 dní při plném provozu. K rodinným domům se proto doporučuje jímka o objemu 8 až 15 m³ dle počtu lidí v domácnosti, zatímco na chatě či chalupě si vystačíte se žumpou o objemu 3 až 8 m³.

Celková cena žumpy však zahrnuje také výkopové práce a především náklady na vývoz žumpy. Ty mohou v případě čtyřčlenné domácnosti už v prvním roce přesáhnout 40 tisíc korun.

Pokračování článku čtěte zde..

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..