Postele, neboli čemu věnovat pozornost při jejich volbě?

Postele, neboli čemu věnovat pozornost při jejich volbě?
Postele, neboli čemu věnovat pozornost při jejich volbě?

Je nepochybné, že kvalitu spánku ovlivňuje především matrace. Nelze však opomíjet postelové rámy, protože od nich závisí stabilita postele, její praktické funkce a také estetický vzhled celku. Čeho si je tedy třeba při takovém nákupu všimnout, aby bylo možné přijmout to nejlepší rozhodnutí?

Postele, aneb velikost především

Klíčovým aspektem při rozhodování o volbě postele je samozřejmě velikost konstrukce, která ovlivní to, jakou matraci následně zakoupíte. Pokud se jedná o postel pro dvě osoby, mají nejmenší matrace šířku cca 120 cm, ale mějme na paměti, že tato velikost nebude vždy a pro každého komfortní. Proto také experti doporučují, aby rámy postelí určených pro 2 osoby měly cca 160 cm šířky – samozřejmě, pokud toto dovolí velikost ložnice.

Stojí za to také věnovat pozornost výšce rámu. Toto vůbec není zanedbatelná záležitost, především při nákupu postele pro dítě nebo pro starší osobu, protože příliš vysoká postel může být prostě nepohodlná nebo přímo nebezpečná při vstávání.

Praktičnost? Stejně zásadní

Už víme, jaké velikosti jsou optimální – především z hlediska šířky – a proč je tato otázka tak důležitá. Nelze však zapomínat na praktické hledisko, jak se totiž zřejmé, rám postele může mít navíc funkci rezervních úložných prostor, např. na lůžkoviny. Takové řešení se výborně osvědčí především v malých domech a bytech, ve kterých je takový prostor na váhu zlata. Proto se v případě, kdy máte pouze malý prostor, rozhodně vyplatí zvolit v nabízeném sortimentu postel s úložnými prostory nebo zásuvkami.

Samozřejmě si lze poradit i bez nich, v nabídkách mnohých obchodů jsou totiž k dostání zásuvné boxy pod postel, které také mohou být dobrým řešením. Ne vždy jsou však praktické do té míry, že stojí za to se rozhodnout pro jejich nákup.

Je zřejmé, že při volbě rámu postele má klíčový význam velikost a praktická stránka konstrukce tohoto typu. Samozřejmě nelze opomíjet ani estetickou stránku, která je v případě takové místnosti, jako ložnice také důležitá.

Dřevěné modely jsou nejčastěji voleným řešením. Často se také označují jako univerzální. Mezi výhody takového rámu patří jeho odolnost a snadná údržba. Dřevěný rám je vhodným řešením pro alergiky. Cena takového modelu může být odrazující. Pokud je však rám vyroben z lepeného dřeva, budou pořizovací náklady nižší.

Rám může být také vyroben z kovu. Takové postele se nejlépe hodí do moderně zařízených ložnic. Mezi výhody takového rámu patří jeho velká odolnost. A také odolnost vůči poškození. Kovové rámy jsou také lehké. K výhodám patří také nižší cena ve srovnání s výše popsaným modelem. Pokud jde o nevýhody, jsou zmiňovány především vizuální problémy. Faktem je, že tyto rámečky vypadají poměrně specificky. To nevyhovuje každému.

Je tu ještě jedna nevýhoda. Zvláště patrné je to v malé ložnici. Kovové rámy nemají vestavěné úložné boxy. Tedy místo, kam můžete uložit spoustu věcí a ušetřit tak místo v ložnici. I když je třeba na závěr dodat, že právě kovové rámy se doporučují v případě, že nemáte mnoho místa.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..