Jak na prevenci zánětu močových cest?


Jak na prevenci zánětu močových cest?
Jak na prevenci zánětu močových cest?

Zánět močových cest může postihnout kohokoliv z nás. Stačí k tomu jen málo, nežádoucí prochladnutí nebo nedostatečný pitný režim.

Jak se projevuje?

  • Řezání a pálení při močení
  • Časté nutkání jít na malou
  • Nepříjemná bolest v oblasti močového měchýře

Podle statistik prodělá během života zánět močového měchýře zhruba 70% žen. Opakovaně se pak vrací asi u 15% případů. To je také důvod, proč se tato nemoc přisuzuje k typicky ženským problémům. To je však mylné, neboť zánět močového měchýře se vyskytuje i u mužů.

Na co si dát pozor

Chcete-li tomuto nepříjemnému onemocnění předcházet, snažte se dávat pozor na několik důležitých faktorů, ušetříte si tím spoustu nepříjemností.

  • Dodržujte pravidelný a dostatečný pitný režim. Měli byste vypít 1,5 litru tekutin každý den (2 litry by byly ještě lepší). Nejlepší je pít čistou vodu, případně bylinkové čaje.
  • Vyvarujte se nastydnutí a noste teplý oděv vždy, když je zima, bez ohledu na to jestli vám je zrovna teplo nebo ne.

Pokud bude vaše oblečení nedostatečné a vy nastydnete, dojde k oslabení organismu a ve vašich močových cestách, se začnou hojně množit bakterie.


Hygiena je základ

Další závažnou příčinou, která bývá zodpovědná za vznik zánětu, je paradoxně nedostatečná ba přímo špatná hygiena. Zejména u žen, které mají ústí močové trubice jen nepatrný kousek od konečníku, může velmi snadno docházet k přenosu bakterií a tím i rozvoji zánětu.

U mužského pokolení je sice trubice delší a zanesení bakterií do močového měchýře bývá o hodně složitější, ale přesto k tomu může dojít. Stává se to zejména proto, že muži nevěnují hygieně intimních míst takovou pozornost jako ženy.

  • Nejčastěji vznikají vhodné podmínky pro šíření a množení bakterií při sporu a při návštěvě bazénu. Stačí jen chvilka a bakterie pronikají skrze močovou trubici až do močového měchýře.

Důležité je, aby se i muži naučili používat přípravky určené pro intimní hygienu, to znamená k mytí intimních míst, stejně jako to dělají ženy.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..