Připravte se na focení v dešti

Připravte se na focení v dešti
Připravte se na focení v dešti

Deštivé počasí nemají rádi pouze zahradníci, ale i fotografové. Nevěříte? Dramaticky vyhlížející obloha, padající kapky, všudypřítomné odlesky. Nejen tím můžete svým fotografiím dodat nezaměnitelné kouzlo. Focení v dešti má svá specifika, která si pomocí následujících rad jednoduše osvojíte.

Základem každého úspěšného fotografického výletu je pečlivá příprava. Ani honba za bezchybnými fotkami deště není výjimkou.

Bez plánování se neobejdete

Jak se říká: větru a dešti neporučíš. Proto budete muset dopředu plánovat, kdy vyrazíte doplnit své portfolio o nové záběry. Na focení deště se nejlépe připravíte za pomoci některé z mobilních aplikací pro předpověď počasí, které vám zprostředkují také pravděpodobné vyhlídky na déšť.

Nejprve připravte sebe

Pořídit zajímavé a technicky dokonalé deštivé fotky zabere spoustu času, proto před padajícími kapkami chraňte v první řadě sebe. Nejdůležitější je kvalitní nepromokavé oblečení a k tomu odpovídající obuv. V momentě, kdy promoknete, riskujete nejen zdraví, ale ztratíte také radost z focení.

Hodit se vám budou i rukavice a čepice. A to nejen v zimě, ale i v létě, jestli vyrazíte do vyšších poloh. Nezapomeňte své oblečení přizpůsobit prostředí či události, na kterou jdete fotit. Přeci jen se jinak obléknete třeba na rodinnou oslavu a jinak na horskou túru.

Nachystejte i svou výbavu

Největší pozornost samozřejmě věnujte tělu fotoaparátu a objektivům. Svůj přístroj proti dešti ochráníte profesionálním návlekem nebo speciální pláštěnkou. Kvalitní fotobrašny jsou většinou nepromokavé, takže zajistí vodotěsnou ochranu vašemu vybavení.

Přibalte si také několik igelitových pytlů různých velikostí. Ty se vám budou hodit v mnoha situacích, třeba na přikrytí odložené brašny nebo jako podložka v mokré trávě.

Vzhledem k zatažené obloze a celkově horším světelným podmínkám se vám bude jistě hodit i stativ. S ním získáte ostré snímky pořízené na velkou vzdálenost, což bývá časté například při focení zvěře v lese. Zároveň se bez stativu neobejdete při focení s dlouhými expozičními časy, které v kombinaci s dešťovými kapkami vykouzlí dechberoucí obrazy.

Kvalitu snímků vždy ovlivňuje čistota povrchu optiky objektivu. Při focení v dešti se budete potýkat s tím, aby byl přední člen objektivu stále dokonale suchý. V tomto ohledu dobře poslouží nasazená sluneční clona, která ochrání před dopadem dešťových kapek. Ale pro jistotu mějte stále po ruce také utěrku z mikrovlákna, kterou případně čočku objektivu osušíte.

Tipy, co fotit v dešti

Přemýšlíte, v jakých situacích vám při focení déšť nejvíce poslouží? Kde hledat nejzajímavější atmosféru? Správnou odpovědí je nepochybně příroda. Zkuste z úkrytu pod deštníkem obrátit svůj fotoaparát směrem k obloze, nebo naopak v pokleku namiřte objektiv k zemi. Budete mile překvapeni, jaké divadlo života se odehrává v trávě, když prší.

Déšť má své romantické kouzlo i večer a to hlavně ve městě, kde můžete využít protisvětlo pouličních lamp nebo nejrůznější odrazy, ať už v zapršených oknech či na hladinách louží.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..