Proč je důležitá doba trvanlivosti?


Proč je důležitá doba trvanlivosti?
Proč je důležitá doba trvanlivosti?

Přestože se vám prošlé potraviny zdají na první pohled v pořádku, dokážou vám způsobit značné a často i velmi nepříjemné zdravotní problémy. Není proto radno si s nimi zahrávat a pokračovat v jejich konzumaci.

Jaká existují rizika?

Jakékoliv ložisko plísně, ať už na chlebu, kompotu, džemu, jogurtu či různých pekařských výrobcích, je známkou toho, že potravina není vhodná ke konzumaci.

  • Stejné to je s ovocem a zeleninou, jež obsahují více vody, jako rajčata, okurky a broskve. Jakmile jsou napadené na povrchu, jsou většinou kontaminované celé.

Bakterie a plísně začnou potravinu rozkládat, čímž vznikají mykotoxiny, což jsou nebezpečné látky, které mohou způsobit otravu a v horším případě až život ohrožující reakci.

Co mohou způsobit mykotoxiny?

  • Poškození jater a ledvin, ale také imunitního systému a tvorby krve.
  • Mohou vyvolat rakovinotvorné bujení.

Mezi nejrizikovější potraviny, které jsou staršího data, patří ryby, uzeniny, sýry (včetně plísňových), kvašené potraviny a ořechy.


Poznámka: otravu či zažívací potíže vám může způsobit i vlašský ořech, který má plíseň na skořápce nebo na jádru. Proto se jeho konzumace nedoporučuje. Raději takové ořechy rovnou vyhoďte.

Co musíte u potravin sledovat?

Datum použitelnosti (spotřebujte do:)

Je to datum, které ukončuje lhůtu, během níž potraviny, které mají tendenci rychleji podléhat zkáze, splňují požadavky pro jejich zdravotní nezávadnost a zachovávají si své specifické vlastnosti, pokud jsou dodrženy předepsané skladovací podmínky. Jakmile tato lhůta vyprší, nesmí se již takové potraviny prodávat.

Datum minimální trvanlivosti

Vymezuje minimální dobu, kdy si potraviny zachovávají jejich specifické vlastnosti a zároveň splňují veškeré požadavky na zdravotní nezávadnost. To je možné, jen když jsou dodrženy všechny skladovací podmínky, které určují jasně stanovené předpisy.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..