Proč nepodceňovat pálení v očích?


Proč nepodceňovat pálení v očích?
Proč nepodceňovat pálení v očích?

Každý z nás už někdy zažil, že po celém dni stráveném zíráním do počítače se přihlásí únavou oslabené oči, které začnou svědět, slzet, řezat či pálit. U někoho se objeví jen jeden z příznaků u jiného všechny. Důležité je, abyste tyto příznaky nepodceňovali, protože když je nebudete včas řešit, může dojít k velmi vážným často až nevratným změnám oka.

Ochranná vrstva

Tvoří ji slzný film, který je produkován slznými žlázami, jež jsou umístěné v horním i dolním očním víčku. Když mrkáme, slzy se roztírají ve velmi tenké vrstvě po povrchu oka, čímž ho chrání proti infekcím, smogu a osychání.

Slzný film má rovněž na starost zásobování rohovky kyslíkem a živinami, ale také odvádí všechna cizí tělíska a různé nečistoty. Jestliže dojde k narušení této ochranné vrstvy, oko může být značně podrážděno.


Nezapomínejte mrkat

Syndrom suchého oka patří k nejčastějším komplikacím, které postihují zejména ty jedince, jež pracují v neustále uzavřených a málo větraných prostorách, přičemž ještě celý den (až několik hodin v kuse) zírají bez jediného mrknutí na monitory. Dojde-li ke snížení frekvence pravidelného mrkání, budou se oči rychle opotřebovávat. K rizikovým faktorům patří také prašné a infekční prostředí, kde může dojít k infekci rohovky a spojivky. Podceňovat nesmíte ani UV záření.

Umělé slzy

To nejlepší, co můžete pro své oči udělat, je pořídit jim kvalitní oční kapky, které se postarají nejen o zvlhčení oka, ale také ho účinně regenerují.

  • Kapky by měly obsahovat hypromelosu, ta nahradí zesláblou vrstvu slzného filmu, a také hyaluronan sodný, který známe jako kyselinu hyaluronovou. Dobré jsou například zvlhčující oční kapky Ocutein sensitive. Očím se uleví. Nebudou tak unavené ani červené.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..