Proč je šafrán vzácný?

Proč je šafrán vzácný?

Proč je šafrán vzácný?

Šafrán patří již po dlouhá léta mezi nejluxusnější zboží. Za jeden jediný gram zaplatíte až 350 korun. Po celém světě je znám a oblíben díky své zvláštní velmi podmanivé chuti. Zároveň s tím má velmi blahodárné účinky na lidské zdraví.

Charakteristika šafránu

Jeho název je původem z arabštiny, v překladu znamená být žlutý. Vysoká cena a vzácnost této rostliny je dána tím, že když probíhá sklizeň, sbírá se vždy jen blizna květu. K tomu, aby se získal jeden kilogram šafránu je potřeba sesbírat 150 až 200 tisíc kusů rostlin, což je naprosto ohromující číslo. Už jen to je známka, jak vzácný šafrán je.


Sklizeň

Sklízení i zpracovávání rostlin probíhá zásadně ručně. Za jeden den dokáže každý sběrač získat kolem 70 gramů šafránu. Žně (sklizeň) probíhají vždy jednou za rok a to na podzim. To vše znamená vysoké náklady, což dělá ze šafránu to nejdražší a nejvzácnější koření na celém světě.

Jak šafrán pomáhá?

  • Pomáhá se zklidněním žaludku
  • Mírní bolesti hlavy
  • Tlumí astmatické záchvaty
  • Pozitivně ovlivňuje narušenou mysl

Má velmi výrazný vliv na psychické poruchy, zejména pomáhá na deprese a úzkostné stavy. Je to velmi vhodná alternativa léčby, která se může aplikovat k již předepsaným lékům. Perská medicína jej již před mnoha tisíci lety využívala jako účinné antidepresivum.

V současnosti pomáhá u lehkých a středně těžkých forem depresí. Hlavní zásluhu na tom má obsah safranalu, který dokáže zvednout hladinu serotoninu neboli hormonu štěstí. V neposlední řadě umí šafrán vedle úzkostí pomoci lépe usínat.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..